Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğumsal kalp hastalıkları çoğalıyor

08.05.2021
67
Doğumsal kalp hastalıkları çoğalıyor

40 sene süren bir araştırma neticesine göre, bebeklerde kalp hastalıkları görülme oranı çoğalıyor.

40 sene süren ve 20 bin doğum üzerinde hakikatleştirilen araştırmanın neticeleri paylaşıldı. Açıklamada, bebeklerde kalp hastalıklı doğum oranının çoğalmasıyla daha fazla bebeğin minik yaşlarda kalp operasyonu olduğu belirtilerek, tıp dünyasındaki büyümeler sayesinde bu bebeklerin erken yarıyılda rehabilitasyonla basmakalıp bir hayat sürebilmesinin olası olduğu kaydolundu.

Kalp hastalıklarıyla doğan bebeklerin 50 sene evvel yüzde 15′i hayatta kalırken, tıp dünyasındaki büyümelerin, günümüzde ehemmiyetli meselelerle hayata başlayan bebeklerin basmakalıp bir hayat sürmelerine imkân sağlağıdı belirtildi. Kalp meseleleriyle doğan hastaların tipik olarak yaşam boyu kalp tetkiklerine gereksinim dinlediği, ihtiyarlamayla menopoz, iktidarsızlık ve muhtelif kardiyovasküler meselelerin doğuştan kalp hastalığı geçirenlerde daha karışık olabildiği bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; açıklamada, “Bu hastaların popülasyonu çoğaldıkça ve ihtiyarladıkça, pediatrik bakımdan erişkin bakımına geçişi optimize etmeye çalışmalıyız. Doğuştan kalp meseleleri, operasyonla rehabilitasyon edildiklerinde bile, genellikle uzun süreli tıbbi özen gerektiren şartları birliktesi getirmektedir” ihtarında bulunuldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.