Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Domates kanserle savaşıyor

08.05.2021
27
Domates kanserle savaşıyor

Uzmanlar ‘lycopen’ maddesi kapsayan domatesin bir hayli kanser cinsine iyi geldiğini söyledi. ABD’de kanser araştırmalarını sürdüren Prof.Dr. Ömer Ufak, Erciyes Üniversitesi ERÜ Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Sağlık Kurumu’nde …

Uzmanlar ‘lycopen’ maddesi kapsayan domatesin bir hayli kanser cinsine iyi geldiğini söyledi.

ABD’de kanser araştırmalarını sürdüren Prof.Dr. Ömer Ufak, Erciyes Üniversitesi ERÜ Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Sağlık Kurumu’nde ‘Beslenme ve Kanser’ mevzulu konferans verdi. Prof.Dr. Ufak, kanserin önlenmesinde en ehemmiyetli mevzunun fiziki etkinlik olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bol yürüyüş yapmak, fiziksel etkinlik olarak çok ehemmiyetli. Beden ağırlığının fazla olmaması gerekir. Bunun dışında beslenme de çok ehemmiyetli. ‘Beslenme’ dediğimiz şey; fazla sebze ve meyve yemek. Şekerli ve unlu besinlerden sakınmak da ehemmiyetli.”

Daha evvel 26 prostat kanseri hastayla domateste bulunan ‘lycopen’ isimli maddenin bulunduğu kapsüller vererek, kanser urlarının küçülten araştırmayla isminden laf ettiren Prof.Dr. Ufak, şöyle devam etti:

“Domates ayrıca over, böbrek ve meme kanserini de önlüyor. Daha evvel yaptığımız araştırmalarda prostat kanserine karşı önleyici tesirini göstermiştik. Daha sonra yapılan araştırmalarda domatesin öbür kanserlerin önlenmesinde de bereketli olduğunu gördük. Misalin; meme kanserinde bereketi olduğu yayınlandı. Son zamanlarda hayvanlar üzerinde yaptığımız çalışmalarda domatesin aynı zamanda over kanserine ve rahimdeki miyopları önleyici tesiri olduğunu da gösterdik. Böbrek ve meme kanserine tesiri olduğunu da gösterdik.”

Kaynak: http://sozcu.com.tr/2014/saglik/domates-kanserle-savasiyor-536917/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.