Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Donmaya dikkat

08.07.2021
13

Uzmanlar, soğuktan nasıl korunabileceğinin yollarını anlattı… Uzmanlar, hava çok soğuk ve rüzgar şiddetliyse, olası olduğunca dışarı çıkılmaması gerektiğini belirterek, eğer çıkmak zorunda kalınırsa, zamanın kısa yakalanması …

Uzmanlar, soğuktan nasıl korunabileceğinin yollarını anlattı…

Uzmanlar, hava çok soğuk ve rüzgar şiddetliyse, olası olduğunca dışarı çıkılmaması gerektiğini belirterek, eğer çıkmak zorunda kalınırsa, zamanın kısa yakalanması ve sıkı giyinilmesi gerektiğini bildirdi. Dış kıyafetlerin, sıkı dokunmuş ve tercihan rüzgar geçirmez olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, yün, ipek ve sentetik kıyafetlerin, ısıyı pamukludan daha iyi yakaladığını kaydoldu.

Soğuk havanın kalbe ekstradan yük bindirdiğini vurgulayan uzmanlar, “Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonunuz varsa, hekiminize danışmadan soğuk havada dışarıda kar küreme gibi ağır işler yapmayın. Şayet iş görmeniz gerekiyorsa, iyi giyinin ve yavaş hareket edin. Unutmayın ki bedeniniz ısısını gözetmek için zati gereğinden fazla çalışmaktadır, yükünü bir de siz çoğaldırmayın. Rüzgarın sürati çoğaldıkça bedeninizden ısı kaybı süratlenir. Rüzgar çok şiddetliyse, çok soğuk olmayan havada dahi sağlık meseleleriyle karşılaşabilirsiniz” ihtarında bulundular.

Hipbitkiermi: Beden sıcaklığının fazla derecede düşmesi

Soğuk havada bedenin, ürettiğinden daha fazla ısı kaybettiğini söyleyen uzmanlar, soğuğa maruz kalınan vakit uzarsa, sonunda bedenin birikmiş enerjisinin tükeneceğini belirtti.

Beden sıcaklığının anormal derecede düşmesine ‘hipbitkiermi ’ ismi verildiğini ifade eden uzmanlar, bu vaziyetin, beyni etkileyerek düşünme ve hareket etme işlevlerinin bozulmasına yol açtığını bildirdi.

Hipbitkierminin, genellikle çok soğuk etraflarda ortaya çıktığına dikkat toplayan uzmanlar, ancak şahıs, yağmur, terleme ya da suya düşme nedeniyle ıslandıysa, çok soğuk olmayan havada dahi 5 oC ’nin üzerinde görülebileceğini kaydoldu.

Uzmanlar, hipbitkiermi tehlikeyi taşıyanları şöyle sıraladı: Yeterli besini, elbisesi ve ısınması olmayan yaşlılar, Soğuk odada yatmaya vazgeçilen bebekler, uzun vakit dışarıda kalanlar konutsuzlar, yürüyüşçüler, avcılar vb..

Hipbitkierminin uyarıcı bulgularını, titreme, fazla bitkinlik, düşüncelilik, ellerin yakalamaması, hafıza kaybı, peltek konuşma, uyku hali, parlak kırmızı, soğuk cilt ve az hareket olarak açıklayan uzmanlar, bu bulgulardan rastgele biri farkedildiğinde, bireyin ateşi 35 derecenin altındaysa vaziyetin acil olduğunu ve şipşak hekime müracaat etilmesi gerektiğini bildirdi.

En çok burun, kulaklar, yanaklar, çene, el ve ayak parmakları donuyor

Donmayı, ‘bedenin bir kısmının donma neticeyi hasar görmesi ’ olarak ifade eden uzmanlar, etkilenen bölgelerde duyu kaybı ve renk farklılığı olduğunu belirtti.

En çok donan yerlerin burun, kulaklar, yanaklar, çene, el ve ayak parmakları olduğunu kaydolan uzmanlar, donmanın, bedende kalıcı zarara, ağır olaylarda ise uzuvların kesilmesine yol açabileceği ihtarında bulundu.

Kan dolaşımı bozukluğu olan ve kıyafetleri yeterli olmayanlarda donma tehlikesinin daha fazla olduğuna dikkat toplayan uzmanlar, ciltte kızarma ve ağrı sezildiğinde hemen kapalı bir yere gidilmesini veya o bölgenin örterek korunmasını istedi.

Cildin beyaz veya sarı-gri bir renk alması, cildin sertleşip mum gibi olması ve duyu kaybı gibi bulgular görüldüğünde hekime müracaat etilmesi gerektiğini vurguluyan uzmanlar, hekime erişemeyecek gidişatta olunduğunda ise şunların yapılması gerektiğini bildirdi: “Hemen ılık ve kapalı bir yere gidin.

Ayakları donan şahıs, çok gerekmedikçe yürümemelidir. Yürümek doku hasarını çoğaldırır.
Donan kısmı, ılık sıcak değil suya sokun. Suyuk sıcaklığı, banal cildin direneceği kadar olmalıdır.
Ya da donan kısmı beden ısınızla ısıtın. Misalin el parmaklarını koltuk altında tutun.
Donan kısma masaj yapmayın, karla ovmayın. Bu zararı arttırır.
Isıtmak için ateş, soba, cep sobası vb. kullanmayın. Donan kısımlar sezmediğinden basitlikle yanabilir”.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53318&cat=220&dt=2008/01/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.