Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dumandaki risk!sigaradaki nükleer santral

28.07.2021
21

Uzmanlar uyardı: Sigara yakıldığında 4 binden fazla kimyevi madde ortaya çıkıyor. Sigara üzerine araştırmalar yapan Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Azası Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Yerlikaya, …

Uzmanlar uyardı: Sigara yakıldığında 4 binden fazla kimyevi madde ortaya çıkıyor.

Sigara üzerine araştırmalar yapan Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Azası Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Yerlikaya, sigaranın yakıldığında 850 santigrad derece sıcaklığa sahip etrafta bir hayli yanma tepkimeleri reelleştiğini, bunun neticesinde ise 4 binden fazla kimyevi madde ortaya çıktığını açıkladı

Yrd. Doç. Dr. Yerlikaya, sigara dumanındaki ışınıma da dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Yerlikaya, faal içici tarafından etrafa üflenen bu maddelerden 400′namın zehirli olduğunu, 43′namın da illet hastalıkojenik madde olduğunun tespit edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Sigara mevzusu, sigara içen insanları ilgilendirdiği kadar, çoğu zaman pasif içici gidişatta olan, başka bir deyişle sigara içilen civardaki dumanı soluma gidişatında olan tüm insanların ve özellikle çocukların sıhhatini ilgilendiren bir mevzudur. Günümüzde bir hayli insan, yalnızca nükleer santral veya atom bombasıyla tanıdığı ve patlama sonrası çevreye saçtığı vahim dozlarda, tesirini onlarca sene devam ettiren ışınımın sigara dumanındaki varlığından, başka bir deyişle, hiçbir güvenlik tedbiri olmayan ve çevreye her zaman ışınım sızdıran `tütün nükleer santrali ’nden haberdar değildir.”

Işınımın atomlardan dağılan, gözle görülmeyen, çok yüksek enerjili parçacıklar ve ışınlardan oluştuğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Yerlikaya, şöyle devam etti:

“Radyoaktif maddeler, temel yapı taşı olan bazı atomlarının tereddüt olması sebebiyle ışınım yayar. Sigara dumanındaki ışınımın varlığı, 1960′lı senelerin sonunda ve 1970′li senelerin başında, bu sahada araştırma yapan bilim adamları tarafından ilk kere gündeme getirildi. Aynı bilim adamları tarafından sigara dumanındaki ışınımın çıkarılması için sigara üreticisi şirketlerden bir proses geliştirilmesi istenmiştir. Bu reel, sigara üreticileri tarafından senelerden beri öğrenilmesine karşın ne yazıkki gündeme getirilmemiştir.”

VATAN

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5927&cat=220&dt=2006/11/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.