Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Düşünceleri sese dönüştürme umut oldu

15.07.2021
10

Bilimadamları, konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. Bilimadamları, şuuru yerinde ancak konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. New Scientist mecmuasında yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 sene evvel geçirdiği bir …

Bilimadamları, konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda.

Bilimadamları, şuuru yerinde ancak konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda.

New Scientist mecmuasında yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 sene evvel geçirdiği bir trafik kazası neticesinde felç olan, şuuru yerinde ancak konuşamayan bir hastanın beyninin, konuşmayla alakalı kısmına elektrbitkilar yerleştirdiler.Araştırmacılar, elektrbitkilar taşıtıyla beyinin konuşma kısmından gelen titreşimleri kaydoldular.

Bilimadamları, bundan sonraki safhada, bu sinyalleri ‘bir konuşma yazılımına ’ dönüştürmek için çalışacaklarını belirtti.Birkaç hafta içinde bir bilgisayar, hastanın düşüncelerini seslere dönüştürme görevini yerine getirmeye başlayacak.

Teknolojinin geliştirilmesinde katkısı olanlardan Joe Wright, bunu muvaffak olacaklarını umduğunu belirterek, “Karşılıklı konuşma gayesine erişmek isterdik ama henüz bundan çok uzağız” dedi.Bilimadamları, bu tekniğin beyin okuma aygıtıyla bir alakasının bulunmadığını özellikle vurguladı.

Max Planck Enstitüsü ’nden Prof.John Dylan Haynes, “Bazı temel düşünceleri çeviri edebilmeye başlamamız çok coşku verici birşey. Ancak bir beyin okuma aygıtından henüz çok uzağız” dedi.

Prof. Geraint Rees de “Şu anda kısıtlı bir kelime definesinin kodunu çözmeye doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Milliyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44367&cat=220&dt=2007/11/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.