Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Duygusal tacize dikkat

25.07.2021
23

Daha çok işyerlerinde uygulanıyor ve intiharla bile sonuçlanabiliyor.. Daha çok işyerlerinde görülen; ancak aile etrafında da yaşanmasına karşın dışa yansıtılmayan yıldırma, bıktırma, hazmetme, yok sayma anlamları …

Daha çok işyerlerinde uygulanıyor ve intiharla bile sonuçlanabiliyor..

Daha çok işyerlerinde görülen; ancak aile etrafında da yaşanmasına karşın dışa yansıtılmayan yıldırma, bıktırma, hazmetme, yok sayma anlamları da taşıyan duygusal taciz mobbing, insanları intihara kadar varan problemlerle karşı kaşıya getiriyor. Çözümse geri adım atmak yerine direnmek.

Türkiye ’de daha çok bayanlara uygulanan “mobbing”, iş yararı, personel arası birlik ve beraberliğin bozulması gibi problemlerle birlikte bunalıma girme, hazımsızlık, mide spazmı, şiddetli baş sızıları gibi sağlık meselelerini de beraberinde getiriyor. Duygusal taciz yalnızca işyerinde ortaya çıkmıyor. İnsanoğlunun var olduğu hemen her etrafta düşünce ve inanç ayrılığından kıskançlık ve cinsiyet ayrımına kadar her cins etmen duygusal tacize sebep olabiliyor. Duygusal taciz mağdurlarının yüzde 80 gibi büyük bir bvefatının bayanlar olduğu, bunun en büyük sebebinin de bayanların cemiyet içinde daha zayıf olmaları olarak gösteriliyor.

Duygusal tacizi, bitkiorite olan bireylerin karşı tarafa makûs amaçla göstermiş olduğu saldırganlık veya makûs amaçlı tutumlar olarak tanımlayan Kayseri Erciyes Üniversitesi Mediko Sosyal Sağlık Merkezi psikologlarından Uzman Hekim Yıldız Özkan Dereli, “Duygusal taciz daha çok yıldırma olarak nitelendiriliyor ve yaygın olarak aşağılama biçiminde ortaya çıkıyor. Çok fazla sorumluk verme veya hiçbir mesullük vermeme, gereğinden fazla tenkit etme, fikir ve fiziksel görünüşleriyle alay etme, hiçbir mevzuda görüşlerini almama, selam vermeme, kapıyı çarpma, masaya dosya fırlatma gibi biçimlerde görülebiliyor.” açıklamasında bulundu.

İşine bağlı zeki bireyler daha çok etkileniyor
Duygusal tacize uğrayan bireylerin daha çok pratik, zeki, işine bağlı, mesullük sahibi, kendini işine adamış, başarıya önemseyen ve siyasi veya diplomatik davranmayıp olduğu gibi davranmayı seçim eden bireyler olduğunu vurgulayan Dereli, bu bireylerin çekemendiği, grubun çıkarlarına uymadıkları için böylesi olaylara maruz kaldıklarını bildirdi. Taciz uygulayanların, kendine güveni olmayan ve sarih irtibat kuramayan bireyler olduğunu dile getiren Dereli, bu bireylerin daha çok kendini üstün göstermeye çalışan, ikiyüzlü, duyarsız, fazla sorgulayıcı, ürkek, asaplı, fobi ve güvensizliğini başkalarını alçaltarak kendini yükseltmeye çalışma gibi özellikleri olduğunu vurguladı. Tacize maruz kalan şahıslarda güven kaybı ve kaygıyla birlikte iş bereketinde düşüş görüldüğünü belirten Dereli, kaygı içinde olan bireylerin daha çok yanılgı yaptığını, asaplarına egemen olamayarak bunalıma girdiğini ve intihara kalkıştıklarını söyledi.

Tacize uğrayan bireylerin netlikle kendilerini kurban rolünde görüp vaziyeti kabullenmemesi gerektiğine dikkat toplayan Dereli, ‘vaziyeti yönet edeyim ’ fikrinin tacizciye fırsat vererek tavırların şiddetini artırarak devam etmesine neden olacağını kaydediyor.

Tacizciye netlikle duygusal tepki verilmemesi gerektiğinin altını çizen Dereli, “Zati karşı tarafın emeli bireyin duygusal tepki vererek yanılgı yapmasını ve haksız olduğunu kanıtlamak. O sebeple ona karşı duygusal tepki vermek yerine o anda tepki vermeyip vaziyeti ayrıntılı bir biçimde düşünerek anlamlı bir tepki verilmelidir. Tacizcilerle sarih irtibat kurmaya çalışılmalıdır. Karşıdaki insanın neden böyle davrandığıyla ilgili balaka sahibi olunmalıdır. Balaka sahibi olunursa ne yapılacağı mevzusunda daha iyi kararlar verilebilir. Bununla birlikte idareyicilere de haber verilmelidir.” biçiminde konuştu.

İntihar kararından dostum vazgeçirdi
Sağlık sektöründe çalışan ve takribî bir yıldır iş dostlarının psikolojik baskısına maruz kaldığını anlatan A.B. 27, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “İş disiplinimle üstlerimin beğenisini kazandım. Kısa zamanda 6-7 karakter grubumuzun mesulü yapıldım. O günden sonra donakaltıcı bir biçimde ilk evvel gruptan dışlandım. Daha sonra çirkin kötülelere maruz kaldım. Üstlerimle aram bozuldu. Bunalıma girdim. Düşündüğüm tek şey intihardı. Yaşadıklarımı bir dostumla paylaşınca beni vazgeçirdi. Şu anda yıldırmalar devam ediyor; ancak artık baş etmeyi biliyorum.” diyor. Özel bir işletmede emekçi olarak çalışan M.T. de şefinin uyguladığı baskılar sonrası iş değiştirmek zorunda kaldığını söylüyor. İşini ne kadar iyi yaparsa yapsın hiçbir zaman beğenilmediğini ifade eden M.T. öteki çalışanlara gösterilen hoşgörünün hiçbir zaman kendisine gösterilmediğini ifade ediyor. Bu gidişata ancak 9 ay dayanabildiğini dile getiren M.T. takati iş değiştirmekte bulmuş.

Zaman

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53240&cat=220&dt=2008/01/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.