Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Elektronik sigaralar iade edilebilecek

28.04.2021
25

Harcayıcılar elektronik sigaraları iade ederek ödedikleri değeri geri alabilecek. Harcayıcı Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı Ömer Keser, elektronik sigara reklâmının yapılmasına yasak getirilmesi kararı güzergahında harcayıcıların, …

Harcayıcılar elektronik sigaraları iade ederek ödedikleri değeri geri alabilecek.

Harcayıcı Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı Ömer Keser, elektronik sigara reklâmının yapılmasına yasak getirilmesi kararı güzergahında harcayıcıların, ellerinde bulunan elektronik sigaraları iade ederek ödedikleri değeri geri isteyebileceklerini belirtti.

Keser yaptığı yazılı açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklâm Heyetinin, sigaraya seçenek olarak tanıtımı yapılan elektronik sigaranın, Sağlık Bakanlığı tarafından ”reeli kadar hasarı olabileceği ve bağımlılık yapacağı ihtarı” üzerine reklâmının yapılmasına yasak getirmesi ile alakalı kararını değerlendirdi.

Reklâm Heyetinin, elektronik sigara ile alakalı reklam ve duyuruların 4077 rakamlı Harcayıcının Korunması Kanununun, Ticari Reklam ve Bültenlere Ait İlkeler ve Uygulama Temellerine Dair İdaremeliğinin ”Reklamlar kamu sıhhatini bozucu kalitede olamaz” kararına ters bularak menedilmesi güzergahında karar verdiğini andırdıran Keser, şunları kaydoldu:

“4077 Rakamlı Harcayıcının Korunması Hakkındaki Kanuna göre Ambalajında, yaftasında, tanıtma ve kullanma rehberinde ya da reklâm ve bültenlerinde yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik tertip etmesinde tespit edilen kalite veya kaliteyi etkileyen niceliğine ters olan ya da tahsis veya kullanım emeli bakımından kıymetini veya harcayıcının ondan beklediği yararları eksilten veya ortadan kaldıran parasal, meşru veya ekonomik noksanlıklar kapsayan mülkler, ayıplı mülk olarak kabul edilir kararı getirilmiştir.

Buna göre bir hayli harcayıcının satın almış olduğu elektronik sigara gerçeğinde harcayıcıya ayıplı bir mülk olarak satıldığı reeli ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla harcayıcının kamu sıhhatini bozucu ve yanıltıcı kalitede reklâm sebebiyle satın almış olduğu mahsuller Harcayıcı Kanunu gereğince ayıplıdır. Kanun bu vaziyetteki mülkler için kıymet iadesi kararı getirmektedir. Yanıltıcı reklâmları sebebiyle bu mahsulden satın alan her harcayıcı mahsulü iade ederek kıymet iadesini arz etme hakkı bulunmaktadır. Bu karar güzergahında harcayıcılar, ellerinde bulunan elektronik sigaraları iade ederek ödedikleri değeri geri isteyebilirler.”

Keser, bu gidişatta olan harcayıcıların satın almış olduğu yerlere yazılı başvuru ederek ellerinde bulunan mahsulleri iade etmeleri ve ödedikleri değerleri geri istemeleri gerektiğini, aksi bir gidişatla karşılaşan harcayıcıların, alakalı Reklam Heyeti kararı ve ellerinde bulunan dokümanları ile beraber Harcayıcı Meseleleri Hakem Kurullarına başvuru ederek ödemiş oldukları kıymetin iadesini isteyebileceklerini bildirdi.

Keser, öte yandan Sanayi ve Ticaret Bankalığının, Reklam Heyeti kararı gereğince harcayıcılara ayıplı mülk satan işletmeleri tespit ederek, harcayıcının rastgele bir başvurusuna gerek kalmaksızın kıymet iadesi yapmalarını sağlaması gerektiğini kaydoldu.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51728&cat=220&dt=2008/01/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.