Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Erkek-kadın hormonu karıştı

17.07.2021
9

Erkekler kadınlaşıyor, kadınlar erkekleşiyor! Peki nreel oluyor? İşte yanıtı.. Hayvanlarda büyümeyi süratlendırıcı olarak kullanılan hormonlar, bu hayvanların etini ya da sütünü tüketenlerin cinsiyetini negatif etkiliyor. Kadınlarda …

Erkekler kadınlaşıyor, kadınlar erkekleşiyor! Peki nreel oluyor? İşte yanıtı..

Hayvanlarda büyümeyi süratlendırıcı olarak kullanılan hormonlar, bu hayvanların etini ya da sütünü tüketenlerin cinsiyetini negatif etkiliyor. Kadınlarda erkeksi, erkeklerde kadınsı özellikler görülüyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Fethi Doğan, rastgele biçimde kullanılan ve yediğimiz besinlerle bedenimize giren hormonların riskli sonuçlar doğurduğunu açıkladı.

Hayvanlarda büyümeyi süratlendırmak, et ve süt miktarını artırmak için kullanılan hormonların, laf konusu ürünleri tüketenlerde karşı cinsin özelliklerinin görülmesine yol açtığını belirten Prof. Doğan şöyle konuştu:

illet hastalık TEHLİKEYİ VAR
“Testosteron ve trenbolon asetat gibi androjenik hormonla beslenen hayvanları yiyen kadınlarda erkekleşme ve adet düzensizliklerinin büyüdüğü, östrojenik hormon kalıntılarının kızları erken ergenliğe eriştirdiği ve göğüs illet hastalıki tehlikeyini çoğaldırdığı, erkeklerde ise östrojenli hormon alan hayvan eti yemekle kadınsılaşma, iktidarsızlık bulguları hatta kısırlaşma yarattığı ve bedenlerinde göğüs, kalça gelişmelerinin çoğaldığı görülmektedir.”

Amerika Birleşik Devletleri VE AB ’DE KULLANIMI YASAK
Bu hormonlar arasında en yaygın olanların “Steroid” ve “Androjenik” olduğunu belirten Doğan, sansasyonel açıklamalarda bulundu: n Bu hormonların sığır ve koyunlarda, kanatlılarda ve hatta kültür balıkçılığında firari olarak yaygınca kullanıldığı biliniyor. n Bu maddelerin kullanımı Amerika Birleşik Devleri ve AB ’de uzun vakittir yasak. n Steroid hormonlarından “Östrojen”, “Testosteron” ve “Progesteron”un cinsiyet hormonu olmaları nedeniyle tespit edilmeleri çok güçtür.

LEGAL DÜZENLEMELER NOKSAN
Hayvanların ağırlığını kısa müddette süratle çoğaldıran hormonların ithalinin yasak olduğunu belirten Prof. Fethi Doğan ülkemizdeki gidişatı anlattı: “Bu hormonların 1992 ’de ülkemizde ithali yasaklanmış olmasına rağmen piyasada bol bulunuyor. 2005 tarihli Yem Yönetmeliği ’nde her türlü hormon hayvan besiciliğinde yasaklanmıştır. Alakalı yönetmelikte, ‘Bakanlık ulus sıhhatinı gözetmek emeliyle bildiriyle yasaklanmış maddelerin kalıntılarını arayıcı yönde kontroller yapar ’ denmektedir. Ancak burada seviyeli bir ceza ve caydırıcılık mevcut değil.”

3 ŞEHİRDE LABORATUVAR VAR
Ankara, İstanbul, İzmir dışında kontrol laboratuvarlarının mevcut olmadığının altını çizen Prof. Doğan, “Bu şehirlerde de hayvanlardan analiz için örnek alıp inceleme çalışması başlatılmamıştır. Veteriner doktorların hayvan çiftliklerine yönlendirilip örnek toplamalarının sağlanması gerekmektedir” diye konuştu.

ÇOCUKLAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR
Acıbadem Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Kısmı Çocuk Endokrinoloji Sihrime ve Ergenlik Kısım Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, hormonlu yiyeceklerin özellikle çocukları çok etkilediğini söyledi. Prof. Dr. Büyükgebiz, şöyle konuştu: “Düzensiz kullanılan hormonlar çocuklarda östrojen tesiri yapıyor. Hormon dengesinin bozulması, kızlarda adet ve meme gelişmesi gibi erken ergenlik yaşanmasına neden olurken, erkeklerde meme gelişmesi, sperm sayısında eksilme gibi rahatsızlıklara yol açıyor.” Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zobitkiekni Kısım Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Türkiye ’de besi ve süt emelli hormon kullanımının yasak olmasına rağmen uygulandığını söyledi.

BUGÜN

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53393&cat=220&dt=2008/01/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.