Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Erkekliği vuran ilaçlar

28.04.2021
24

Sertleşme meseleyi yaşayanların yüzde 25’inde, sualin temel nedeni ilaçlar. Bir Hayli ilaç, muhtelif mekanizmalarla erektil işlevi etkilemektedir. Hipnotikler ve majör trankilizanlar; plazma prolaktini artırarak ve libidoyu eksilterek …

Sertleşme meseleyi yaşayanların yüzde 25′inde, sualin temel nedeni ilaçlar.

Bir Hayli ilaç, muhtelif mekanizmalarla erektil işlevi etkilemektedir. Hipnotikler ve majör trankilizanlar; plazma prolaktini artırarak ve libidoyu eksilterek erektil disfonksiyona neden olmaktadır.

Tiyazid diüretiklerin erektil disfonksiyona yol açma ihtimali, plaseboya göre 6 kat daha fazladır. Alfa metil dopa ve klonidin gibi santral tesirli antihipertasifler, santral reseptörleri üzerinden erektil disfonksiyonu negatif istikamette tesirler.

Propranonal ve öbür bloker kullanan erkeklerin yüzde 10-15′inde erektil disfonksiyon görülmektedir. Anjiotensin konverting enzim inhibitörlerinin erektil işlevleri etkilemediği; alfa blokerlerin ise sempatik tonosu eksilterek erektil işlev üzerine pozitif tesir edeceği düşünülmektedir.

Mevzubahisi ilaçlar şunlardır:
Psikotrop ilaçlar: Fenotiazinler, butirofenonlar, benzodiazepinler, lityum Anti-depresanlar: Trisiklik anti-depresanlar, monoaminooksidaz inhibitörleri Anti-hipertansifler: Diüretikler, adrenoreseptör blokerleri, santral tesirli ilaçlar, ganglion blokerleri Endokrin ilaçlar: Steroid anti-adrojenler, LH-RH agositleri, östrojenler Anti-kolinerjikler: Atropin, propantelin Sevinç verici maddeler: İçki, marjiuana, amfetamin, barbituratlar Değişikleri: Simetidin, digoksin, metoklopramide, fenition, karbamazepin

Hastalar denetlenmelidir
Testosteron; seksüel alakayı oluşturmasının yanında, seksüel hareketlerin ve gece sertleşmelerinin sıklığını da artırır. Serum testosteronu eksilten veya tesirini bloke eden ilaçlar erektil disfonksiyona neden olabilmektedir. Bunlar arasında; östrojenler, spironolakton, digoksin, LH-RH agonistleri ve anti-androjenler sayılabilir. Netice olarak, erektil disfonksiyon bir hayli sistemik hastalığın seyri sırasında ortaya çıkabileceği gibi, bazı hastalıkların medikal rehabilitasyonu esnasında da izlenebilmektedir. Bu sebeple, bu cins rehabilitasyon usulleri uygulanırken, hastaların erektil vaziyetleri denetlenmeli, rehabilitasyondan temennileri değerlendirilmeli ve mümkün neticeler hakkında bilgi verilmelidir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46416&cat=220&dt=2007/12/04

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.