Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Erkekte cinsel mesele geçimsizliği getiriyor

16.07.2021
12

Erkeklerin cinsel meselelerinin çok büyük kısmı yanlış cinsel inanış kaynaklı Cinsel yaşam meseleleri, kendine güvensizlik ve sosyal yaşama geçim sağlayamama gibi negatifleri tetikliyor. Psikiyatrist Dr. Levent …

Erkeklerin cinsel meselelerinin çok büyük kısmı yanlış cinsel inanış kaynaklı

Cinsel yaşam meseleleri, kendine güvensizlik ve sosyal yaşama geçim sağlayamama gibi negatifleri tetikliyor.

Psikiyatrist Dr. Levent Soylu, özellikle erkeklerin cinsel meselelerinin çok büyük kısmının yanlış cinsel inanış, yanlış bilgilendirilme ve cinsiyet rollerinin sosyokültürel yansımaları ile alakalı olduğunu söyledi.

Soylu, sualin farkına vararak hekime müracaat etenlerde psikolojik konumun tesirinin yüksek bulunduğunu belirtti.

Özellikle işe bağlı fazla stres, ilişki sürecinde zafersizlik görüşünün yarattığı kasvet, bunalım, makûs bir çocukluk yarıyılı ve cinsel bilgisizliğin bunda tesirli olduğunu belirten Soylu, erkeklerde yaşanan en ehemmiyetli cinsel meseleler arasında, erken boşalmanın ilk sırada yer aldığını anlattı:

“Doktorlara müracaat eten hastaların çok büyük bir yüzdesi, erken boşalma meseleyi yaşadığını ifade ediyor. Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin üçte biri bu meseleyi yaşıyor. Ancak, doktorlara müracaat etenlerin çoğunluğunu sertleşme meseleleri yaşayanlar oluşturuyor.

Erken boşalma yaşayanlar, çoğunlukla dikkatini başka yere verme, geciktirici krem kullanma gibiyöntemlere müracaat etirler. Ancak bu meseleyi çoğunlukla çözmediği gibi, alınan zevki de büsbütün eksiltmekten başka bir işe haylaz.

Cinsel yaşamda yaşanan meseleler, kendine güvensizlik ve sosyal yaşama geçim sağlayamama gibi negatiflikleri tetiklemektedir. Bu sebeple mesele önemsememe edilmemeli ve uzmana müracaat etmekten çekinilmemelidir.”

Soylu, cinsel meselelerin ehemmiyetli kısmının psikolojik sebeplerden kaynaklandığını, bunlar arasında kasvet, stres gibi sebeplerin erken
boşalmanın ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu vurgulayarak, rehabilitasyonunun ise çok kolay olduğunu söyledi.

Soylu, eşle olan genel ilişkinin de cinsel ilişkiyi etkilediğini kaydoldu.

Soylu, sosyokültürel seviyeyi yüksek ve cinsel kültürünü denetleyip pozitif istikamette değiştirebilme kabiliyetini sergileyen şahısların çok kısa müddette, önerilen bazı egzersiz ve bilgilendirmelerle erken boşalma meselesini kısa müddette çözümleyebileceklerine sözlerine ilave etti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42864&cat=220&dt=2007/11/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.