Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Erken menopoz bulgusu nedir? Hakkında bilgi?

27.04.2021
5
Erken menopoz bulgusu nedir? Hakkında bilgi?

Bayanlarda görülen adet yarıyılının kumpassızlığı, erken menopoz bulgusu olduğu ortaya çıktı. 40 yaş altındaki her 100 bayandan birini etkileyen erken menopoz hastalığıyla alakalı açıklamalarda bulunan …

Bayanlarda görülen adet yarıyılının kumpassızlığı, erken menopoz bulgusu olduğu ortaya çıktı.

40 yaş altındaki her 100 bayandan birini etkileyen erken menopoz hastalığıyla alakalı açıklamalarda bulunan Dr. Mehmet Özgür Demirel, bayanların kumpassız adetlerinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Erken menopoz sebebi ile bayanlık hormonlarının gözetici tesirlerinin ortadan kalkmasıyla cinsel birleşmede ehemmiyetli meselelerin ortaya çıktığını kaydolan Dr. Demirel, erken menopoz hastalığı yaşayanlara, bayağı yolla hamile kalmalarının çok güç olması sebebi ile tüp bebek önerildiğini belirtti. Dr. Demirel, “Menopoz kelime anlamı itibari ile adetten kesilme olarak belirlenmektedir. Erken menopoz ise 40 yaşından evvel adetten kesilme vaziyetidir. Her 100 bayandan birini etkilemektedir. En sık bulgu, adetlerde alana gelen kumpassızlıktır. Bunun yanında kısırlık, bunalım, çarpıntı, halsizlik gibi öbür belirtilerle de doktora müracaat etebilmektedirler. Erken menopoza neden olan en sık nedenler arasında bitkioimmün hastalıklar, cerrahi olarak yumurtalıkların alınması veya yaralanması, aile hikayesi, kullanılan bazı illet hastalık ilaçları ve yaşam stili yer almaktadır. Yaşam stili derken özellikle sigara ve içki kullanımı, uyuşturucu içerikli ilaçların kullanımından laf edilmektedir” dedi.

“ÖSTROJEN HORMONU KADIN İÇİN HAYATİ EHEMMİYET TALEP EDİYOR”
Erken menopoz rehabilitasyonunun, şahsın çocuk isteyip istememesine göre farklılık gösterdiğini anlatan Dr. Demirel, “Çocuk isteyen çiftler için en uygun rehabilitasyon alternatifi tüp bebek iken, doğurganlık vaktini bitirmiş bireylerde emel yetersiz olan hormonların yerine konması olan hormon dış saha rehabilitasyonudur. Emel, hastadaki şikayetler ve hormon noksanlığına bağlı kollanabilecek hastalıkları yasaklamaktır. En sık öğrenilen bayanlık hormonu olan östrojen, bedende bir hayli dokuya tesir etmektedir. Özellikle vajina mukozasında destek dokuların kesintisizliği ve kayganlığı sağlayan akışkanların salgılanması gibi çok ehemmiyetli rollere sahiptir.

Erken menopozdaki hastaların yaşını dikkate alırsak hala cinsel olarak etkin yarıyılda oldukları için azalan hormon sebebi ile kuruluk ve darlık büyüyeceğinden ağrı sebebi ile cinsellikten uzaklaşabilmektedir. Ayrıca östrojen kalp damar sıhhatinde, kemik imalinde, cildin nemli ve gergin kalmasında, kalın barsak illet hastalıkine karşı gözetici tesiri sebebi ile yetersizliğinin yerine konması ile kadının geri kalan yaşamında daha konforlu yaşamasını sağlayacaktır. Ayrıca rehabilitasyon sonrası bağlı ateş basması, sıkıntılılık gibi şikayetler de ortadan kalkacağı için şahsın yaşam niteliği ehemmiyetli oranda çoğalacaktır” diye konuştu.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/erken-menopoz-bulgusu-488582/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.