Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fast food lokantalarına sınırlama

29.04.2021
23
Fast food lokantalarına sınırlama

Çocuk menülerinin yanında verilen oyuncaklara yasak mı geliyor? Kalp ve dolaşım sistemi başta olmak üzere obeziteye bağlı rahatsızlıkların önlenmesi için Türkiye’de de fast food restoranlarda çocuk …

Çocuk menülerinin yanında verilen oyuncaklara yasak mı geliyor?
Kalp ve dolaşım sistemi başta olmak üzere obeziteye bağlı rahatsızlıkların önlenmesi için Türkiye’de de fast food restoranlarda çocuk menülerinin yanında oyuncak verilmesinin menedilmesi ve fast food besinleri özendirici tüm faaliyetlerin hudutlandırılması gerektiği bildirildi.

Bursa Doktor Odası Başkanı Doç. Dr. Kayıhan Pala, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, San Francisco İdareyici Kurulunun, fast food restoranlarında satılan sıhhatsiz çocuk menülerinin yanısıra parasız oyuncak verilmesinin menedilmesi yolundaki kararını pozitif bulduğunu söyledi.

Kiloluluğun son 20 sene gelişmiş ülkelerde ciddi mesele olmaya başladığını ifade eden Pala, ”Türkiye’de yapılan bazı araştırmalarda mektep çağındaki kiloluluk seviyesinin, Avrupa ve gelişmiş ülkelerdeki mevcut kiloluluğa yanaştığı görüldü. Bu gidişat üzerinde ciddiyetle durulması gereken ehemmiyetli bir sıhhat meseleyidir” dedi.

Beslenme bozukluğu içerisinde sayılan fazla kiloluğun geriye doğru çekilebilmesi, cemiyetin fazla kiloluktan en az etkilenmesinin sağlanması için bazı tedbirler alınması gerektiğini dile getiren Pala, şöyle konuştu:

”Fast food zincirleri oyuncak dağıtımını, ‘çocuklar itinasın, yemeye çalışsınlar ve bu onlarda bağımlılık yapsın’ yaklaşımıyla yapıyor. Bazı ülkeler, kolalı meşrubatları, mektep kantinlerinde satılmaması gereken meşrubat ve besin grubu içine aldı. Bu karar kiloluluğun ve yol açtığı hastalıkların önlenmesi emeliyledir. Fast food zincirleri mevzusunda da özellikle ülkemizde bazı çalışmalar yapılmalıdır.”

Pala, kalp ve dolaşım sistemi başta olmak üzere obeziteye bağlı hastalıkların önlenmesi için Türkiye’de de Amerika Birleşik Devletleri’de olduğu gibi fast food restoranlarda oyuncak verilmesinin menedilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydoldu:

”Yalnızca oyuncağın menedilmesi yeterli olmayacaktır. Özendirici reklam ve tanıtım kampanyalarına da sınırlama getirilmesi çocuk sıhhati açısından salt lüzumludur. Ayrıca çocuklara ve ailelere erişilebilecek, bu gidişatın ne cins meselelere yol kalemtıraşı yolunda eğitimlerin verilmesi de gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’deki uygulama iyidir ama yeterli değildir, üzerine daha değişik şeyler getirmeliler. Sıhhat Bakanlığının obeziteyle alakalı çalışmaları var. Kolalı meşrubatlar ve fast food besinlerin obeziteye yol açtığı bir hakikat. Özendirici tüm faaliyetlerin hudutlandırılması gerekiyor.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/569429-fast-food-restoranlarina-sinirlama

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.