Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla koşu yapmak erken vefata neden oluyor

05.04.2021
19
Fazla koşu yapmak erken vefata neden oluyor

Fazla koşu yapmanın erken vefata neden olabileceği tespit edildi. İdeali haftada 2.5 saat! Haftada 2,5 saatten fazla koşanların hiç koşmayanlar kadar yaşam ömrünün kısaldığı ortaya çıktı. Amerikan …

Fazla koşu yapmanın erken vefata neden olabileceği tespit edildi. İdeali haftada 2.5 saat!

Haftada 2,5 saatten fazla koşanların hiç koşmayanlar kadar yaşam ömrünün kısaldığı ortaya çıktı.

Amerikan Kardiyoloji Koleji ’nin senelik buluşmasında açıklanan, 4 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmanın neticesine göre sağlık için yararlı olan koşu, haftada vasati 2,5 saat olan koşu. Yazının yazarlarından Kansas ’taki Orta Amerika Kalp Enstitüsü Gözetici Kardiyoloji Müdürü James O ’Keefe, haftalık makul bir seviyede koşanların yüzde 25-40 arası değişen bir oranda yaşam müddetlerinin vasati 6 yıl uzadığını ifade etti.

Bunun yanında çok fazla koşmanın stresi artırdığı ve domino tesiri yaparak başka rahatsızlıklara da neden olabileceği keşfedildi. Kumpaslı ve fazla derecede egzersiz yapmanın kalbin biçimini değiştirip, bedene başka hasarlar verdiği belirtiliyor. O ’Keefe, egzersiz yapma mevzusunda insanların tutkusunu kırmak istemediklerini dile getirerek, kardiyoyu balansta yakalamak için yoga, plates gibi forma sokan egzersizleri de yapmayı öneriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.