Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla soğuklarda suratınızı gözetin

08.07.2021
28

Suratın ani soğuk havaya maruz kalmasıyla oluşan ‘surat felci’ hastalığı kalıcı zararlar vazgeçiyor Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, suratın ani soğuk havaya maruz kalmasıyla oluşan …

Suratın ani soğuk havaya maruz kalmasıyla oluşan ‘surat felci ’ hastalığı kalıcı zararlar vazgeçiyor

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, suratın ani soğuk havaya maruz kalmasıyla oluşan surat felcinin kalıcı zararlar vazgeçebileceğini bildirdi.

Anadolu Sağlık Merkezinden Prof. Dr. Ertaş, yaptığı yazılı açıklamada,surat felcinin, surat adalelerinde mimik adalelerde kısmi veya bütün eforsuzluk felç olması vaziyeti olduğunu belirterek, felcin mimik adaleleri asabının veya bu asabın dallarının rastgele bir biçimde zararlanması neticesinde oluştuğunu ifade etti.

Ertaş, ”bell felci” de denilen ve suratın aniden soğuk havaya maruz kalmasıyla ortaya surat felcinin, her 5 bin bireyden birinde görüldüğünü kaydoldu.

Surat felcinin çoğunlukla aniden oluştuğunu belirten Ertaş, hastalığın bulgularıyla alakalı olarak, ”Bir yandaki surat adalelerinde kısmi veya bütün felç olur, o yanda alın çizgileri kaybolur, gözü kapatmada eforluk yaşanır veya göz tümüyle sarih kalır, göz yaşarması olmaz, bazen başlangıçta kulak etrafında ağrı olur, tat alma duyusu eksilir veya kaybolur” dedi.

Mustafa Ertaş, surat felcinin her yaşta görülebildiğini, ancak yaşlılarda görülme sıklığının daha fazla olduğunu, ileri yaşlarda görülen surat felcinde iyileşmenin daha az olduğunu, şeker hastalarında görülme sıklığının 4 kat fazla olduğunu, hamilelilikte ise tehlikenin çoğaldığını, bağışıklık sisteminin bozuk olduğu şahıslarda da surat felcinin ortaya çıkabileceğine işaret etti.

Prof. Dr. Ertaş, surat felcinden korunmak için suratın doğrudan rüzgara maruz kalmasından sakınılması gerektiğini vurguladı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53929&cat=220&dt=2008/02/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.