Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla su içmek zehirliyor

13.08.2021
15
Fazla su içmek zehirliyor

Suyu az harcamak da çok harcamak da mahzurlu. Fazla harcanan su insan bedeninde zehirlenme tesiri yapıyor. İnsan bedeninin yüzde 50 ’den aşırısını oluşturan su, hayatımızın temel taşlarından …

Suyu az harcamak da çok harcamak da mahzurlu. Fazla harcanan su insan bedeninde zehirlenme tesiri yapıyor.

İnsan bedeninin yüzde 50 ’den aşırısını oluşturan su, hayatımızın temel taşlarından biri. İnsanların ve değişik canlıların su olmadan hayatını sürdürmeleri çok güç.

Az su tüketiminin insan sıhhati için oluşturduğu tehlikeler günümüzde pek çoğumuz tarafını öğreniliyor. Gereğinden fazla harcanan su da insan bedeninde zehirlenme tesiri yaratabiliyor. Diyetisyen Esra Aran, fazla su tüketiminin ‘Pbitkiomani ’ ismi verilen bir cins bağımlılık yaratarak bireyin zehirlenmesine nasıl yol açtığı hakkında şu bilgileri verdi:

Suyun insan sıhhati için ehemmiyeti nedir?
İnsan hayatının bırakılmaz unsurlarından biri olan su, toplamda erişkin bir kadının bedeninin yüzde 50-60 ’ını, erişkin bir erkeğin bedeninin ise yüzde 55-65 ’ini oluşturur. Suyun bedendeki yüzdesel dağılımı ise; kemiklerde yüzde 25, adalelerde yüzde 75, kanda yüzde 90, yağların enerji vermek için depolandığı dokuda ise yüzde 10-30 oranındadır. Bu sebeple bedenin lüzumu olan yiyecek öğelerini alırken, yeterli oranda günlük suyun da alınması gerekmektedir. Kilo verme sırasında gün içerisinde harcadığımız yiyeceklerin bedende oluşturdukları toksik ve metabolik artıkların bedenden atılmasına dayanakçı olan su, hücrelerin üretiminde oynadığı rolden dolayı kilo almak için de salt surette harcanması gereken bir maddedir. Ancak, özelikle yaz mevsiminde az harcanan su ne derece insan sıhhati için mahzurluysa, fazla su tüketimi de insan sıhhati açısından bir o kadar risk oluşturabilmektedir.

Ne kadar su harcamalıyız?
Su, pek çok sebeple insan hayatının bırakılmazlarından biri olsa da, harcarken klasik limitlere uyulması gereken bir maddedir. Klasik bir insanın günlük su lüzumu; o bireyin yaşına, cinsiyetine, beden yapısına ağırlık başına düşen beden yüzeylerinin fazla olması, beden metabolizma süratine, ne iş yaptığına, sağlık gidişatına ve yaptığı fiziksel etkinliklere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Buna göre, klasik bir insan günde vasati 1,5 lt. ile 3 lt. arasında su harcamalıdır. Bireyin günlük su ihtiyacı havanın sıcaklığı, fazla terleme, mide bozulması, ishal gibi vaziyetlerde ise çoğalış gösterebilmektedir. Dolayısıyla günlük su alımı, bedenin su kaybı ile balansta olmalıdır.

Az ve aşarı harcanmasının hasarları nelerdir?
Az harcanmasının hasarları
Birey, gün içerisinde alması gereken ölçüden daha az su harcadığında veya hiç harcamadığında bedeninde depolanan yağ ölçüsünde çoğalış gözlemlenir. Bu defa beden kendinde bulunan suyu yakalamaya başlar. Harcanan yiyeceklerin hazmedilmesi ve emilmesi sırasında kabızlık gibi muhtelif problemler oluşabilir. Ayrıca, eksik su tüketimi metabolizmanın da yavaş çalışmasına neden olabilmektedir.

Fazla harcanmasının hasarları
Gerekenden daha fazla su tüketimi ise bireyin zehirlenmesine neden olabilir. Fazla su bedende; kandaki sodyum ölçüsünün düşmesine hiponatremi, hücrelerin fazla su alarak şişmesine, ciddi fiziksel meselelere, beyin ödemine ve vefatına neden olabilmektedir.

Pbitkiomani ’ye su bağımlılığı dikkat!
Fazla su harcayan şahıslara ‘Pbitkiomani ’ denmektedir. Pbitkiomani hastaları günde 4 lt. ’den fazla su tüketimine gereksinim dinlemektedirler. Bu şahıslarda su bağımlılık yaratabilmektedir. Pbitkiomani genelde; iştahsız, fazla içki, kahve, sigara ve ilaç harcayan şahıslarda ve sporcular arasında sıkça görülmektedir. Fazla su tüketimi bu şahıslarda böbreklerin basmakalıptan fazla çalışmasına ve bedende mineral kayıplarının oluşmasına neden olabilmektedir. Günlük harcanması gerekenden fazla su harcayan şahıslar bu hastalıktan kurtulmak için kesinlikle rehabilitasyon olmalıdırlar.

HÜRRİYET

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/514053-asiri-su-icmek-zehirliyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.