Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla testosteron beyni öldürüyor

21.04.2021
6

Amerika Birleşik Devletleri ’li bilim adamlarının beyin hücreleri üzerinde yaptığı araştırma, erkeklik hormonu testosteronun azının iyi olduğunu, ancak aşırısının tıpkı Alzheimer hastalığında olduğu gibi beyin hücrelerini öldürdüğünü ortaya …

Amerika Birleşik Devletleri ’li bilim adamlarının beyin hücreleri üzerinde yaptığı araştırma, erkeklik hormonu testosteronun azının iyi olduğunu, ancak aşırısının tıpkı Alzheimer hastalığında olduğu gibi beyin hücrelerini öldürdüğünü ortaya çıkardı.

Yale Üniversitesi ’nden Kabaya Ehrlich, testosteron hormonunun bedende banal seviyede olmasının en ideali olduğunu belirterek bu belirtinin, bedende testosterona dönüşen steroitler kullanan sporcularda intihar meyli ve saldırganlık gibi tavır farklıları görülmesinin açıklanmasına takviyeci olabileceğini söyledi.

Östrojen ise beyin hücrelerine gözetiyor
Erlich, eş bir sınamayı bayanlık hormonu östrojen üzerinde de yaptıklarını ifade ederek, östrojenin testosteronun aksine beyindeki asap hücrelerine gözetiyor göründüğü ve östrojenin varlığında daha az beyin hücresinin can verdiğinin görüldüğünü belirtti.

‘Testosteron alanlar bir kere daha düşünsün ’
Journal of Biological Chemistry mecmuasında yayımlanan araştırma kapsamında, testosteronun bu doğrultusunun beyin işlevi açısından uzun vadeli tesirleri olacağı ve dışarıdan testosteron alan şahısların bunu bir kere daha düşünmeleri ihtarında bulunuldu.

Erkeklerde bayanlardakinin 20 katı
Hücrelerin gelişmesi, gelişimi ve değişikleşmesinde kilit ehemmiyete sahip testosteron hormonu, erkeklerde bayanlardakinin 20 katı ölçüde bulunuyor.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2668&cat=220&dt=2006/10/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.