Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla Yeme De Bir Çeşit Bağımlılık

18.07.2021
32

Bilim adamları, mide ile beyin arasındaki sinyalleri takip için “Implantable Gastric Stimulator” ismi verilen bir aygıtı kullanarak araştırma yaptılar. Brookhaven Ulusal Laboratuvarı analistleri, mideden beyine …

Bilim adamları, mide ile beyin arasındaki sinyalleri takip için “Implantable Gastric Stimulator” ismi verilen bir aygıtı kullanarak araştırma yaptılar. Brookhaven Ulusal Laboratuvarı analistleri, mideden beyine vagus asabı aracıyla sevk edilen sinyalleri izlemek için, aygıtı obez gönüllüler üzerinde kullandılar.

“Ne kadar yediğimiz ve yeme lüzumu içinde olup olmadığımıza dair sinyalleri beyne götürdüğü için” araştırmada vagus asabının kullanıldığı belirtildi. Araştırma neticesinde, obezler ve uyuşturucu bağımlılarında, gıdalar ve uyuşturucu isteğinin esasında eş beyin faaliyetlerinin bulunduğu saptandı.

Brookhaven Laboratuvarı tıp kısmı başkanı Dr. Gene-Jack Wang, beynin sinyalleri alan bölgesinin hafıza ve hissiyatla alakalı hippocamus ile ön korteks olduğunu tespit ettiklerini belirterek, hippocamusun aynı zamanda beynin uyuşturucu alışkanlığıyla alakalı bölgesi olduğunu anımsattı.

Wang, artık zayıflamış olsa dahi obez bir insanın hippocamus bölgesine sinyallerin gelmeye devam ettiğini belirterek, obezliğin “nüksetme ihtimalinin yüksek olduğunu” kaydoldu.

Yeme alışkanlığının bağımlılık olduğunu uzun zamandır dile getiren Florida Üniversitesi McKnight Beyin Enstitüsü ’nden Dr. Mark Gold ise daha iyimser bir yorum yaptı. Gold, yeni belirtilerin, uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi obezitede de yeni rehabilitasyon usulleri geliştirilmesini sağlayabileceğini söyledi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1932&cat=220&dt=2006/10/03

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.