Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Felce dikkat

08.07.2021
47
Felce dikkat

Medicana Bursa Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, felç hakkında bilgi verdi. Şahinkaya, yaptığı açıklamada, “İnme; beyin damarlarında tıkanma veya kanama neticeyi ani olarak büyüyen ve muhtelif nörolojik bulgularla izleyen bir beyin hastalığıdır.

Medicana Bursa Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, felç hakkında bilgi verdi.
Şahinkaya, yaptığı açıklamada, “İnme; beyin damarlarında tıkanma veya kanama neticeyi ani olarak büyüyen ve muhtelif nörolojik bulgularla izleyen bir beyin hastalığıdır. Çoğunlukla nedeni beyin damarlarında tıkanmadır. Ancak kanama da inme nedenlerinden biridir. Bu yazıda tıkanma suratından inme geçiren hastalar mevzubahisi edilecektir. Tıkalı damar hangi beyin bölgesindeyse o bölgeye ait nörolojik bulgular büyür. Misalin mbitkior hareketi etkileyen bölgede ise bedenin sağ veya sol yarısında yakalamama, duyu bölgesindeyse yeniden bedenin tek beden yarısını etkileyen duyu bozuklukları büyür. Konuşma merkezinin etkilenmesi konuşamam veya konuşmanın bozulması, görme merkezinin etkilenmesiyle de kısmi görememe veya flu görme, bazen de görme alanının tek yarısını görememe gibi bulgular oluşur. Bu sık muayenehane görünümlerin yanında her iki bacakta yakalayamama, sfinkter hatayı, yürüme ve yosunu bozuklukları, denge bozukluğu da görülebilir. Hastalar bazen inme başlangıcında şuur kaybı, şiddetli baş sızısı veya baş dönmesi yaşayabilirler. İnme için mevcut bazı hastalıklar tehlikeyi çoğaldırır. Hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, obesite, kalp ritm bozuklukları bunların başında yer alır. Ailede inme veya kalp krizi geçiren birin varlığı, sigara ve içki alışkanlığı ve stres tehlikeyi artıran değişik nedenlerdir. Bir hastanın inme geçirip geçirmediğini ivedi kavramak ve teşhis koymak çok ehemmiyetlidir. Çünkü erken rehabilitasyon ile beynin daha büyük alanlarının etkilenmesini önlemek veya etkilenen damarın hemen açılarak gidişatın zararsız atlatılmasını sağlamak olasıdır. Muayenehane olarak şüphe dinlenen hastalar zaman kaybedilmeden âcil servise ve nöroloji doktoruna eriştirilmelidir. Teşhis düzeyinde hastanın nörolojik tetkikinin değerlendirilmesi ve ardından radyolojik ve laboratuar tahlili yapılır. En sık müracaat etilen radyolajık analiz beyin tomografisi BT ve beyin manyetik titreşim MR analizidir. Rehabilitasyon, inmenin ne zaman geçirildiği, tıkalı damar büyüklüğüne ve tıkalı damar alanına göre değişir. Âcil rehabilitasyon programı başlanılan ve devam edilen hastada erken yarıyılda rehabilitasyon uygulaması da rehabilitasyona ilave edilir.
Tehlike etkeni yüksek olan hastalarda veya daha evvelden hücum geçiren hastalarda ilk ve ikincil korunma çok ehemmiyetlidir. Tansiyon ve kan şekeri regülasyonu, yüksek kolesterol ve trigiliserid seviyelerinin düşürülmesi, sigara ve içkiden uzak durmak, kumpaslı egzersiz, Akdeniz tipi beslenme ve varsa kalp ritm bozukluğunun giderilmesi önerilir. Karbitkiis darlığı ve bu nedenle inme geçiren hastalarda emin aralıklarla muayenehane ve radyolojik takip edilir” diye bilgi verdi.PARTNERBu taşıtlara gözleri gibi bakıyorlar… ’Rönesans Uygulamaları ’nın gençleştirmeye etkisiÇocukları soğuk havalar değil, kapalı civarlar hasta ediyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.