Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Firari çay içenler DİKKAT

07.04.2021
32

İçerisindeki katkı maddeleri sebebiyle kansere yol açıyor.. Başbakanlık Yüksek Sorgulama Heyeti’nun Meclis’e yolladığı Çaykur raporunda, firari çaylardaki katkı maddelerinin kansere yol açtığı mevzusunda yurttaşların uyarılması istendi.. Başbakanlık …

İçerisindeki katkı maddeleri sebebiyle kansere yol açıyor..

Başbakanlık Yüksek Sorgulama Heyeti’nun Meclis’e yolladığı Çaykur raporunda, firari çaylardaki katkı maddelerinin kansere yol açtığı mevzusunda yurttaşların uyarılması istendi..

Başbakanlık Yüksek Sorgulama Heyeti’nun YDK, Meclis’e yolladığı 2006 seneyi Çaykur Raporu’nda, son senelerde 50 bin tona kadar yükselen firari çayın kanser tesirine dikkat çekildi. Firari çay cenneti Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan yurttaşların bilinçlendirilmesi önerildi. Güneydoğu Anadolu Projesi çayının firari rakip olamadığına dikkat toplayan YDK, müddet kaybetmeden Türk çayında organik tarıma geçilmesini önerdi. Rapordaki dikkat çekici kısımlar şöyle:

* BİR AN EVVEL ORGANİK ÇAY: Dünyada her geçen gün ehemmiyeti çoğalan organik tarım mahsulleri gelecekte de ehemmiyetli bir yer teşkil edecektir. Bu emelle, bölge için ehemmiyetli bir potansiyel oluşturan çay tarımı ve yapımının organik bir biçimde yapılması ehemmiyet arzetmektedir. Müddet kaybetmeden çalışmalara başlanması yararlı olacaktır.

* FİRARİ ÇAYDA KANSER TEHLİKEYİ: Çaykur firari çayın girişini önlemek için çaba göstermekle kalmayıp kullanımını sıhhate hasarları mevzusunda da aydınlatıcı bilgi sunma misyonunu üstlenmelidir. Firari çay mevzusunda muhtelif üniversitelerce yapılan araştırmaların neticelerine göre firari çaylardaki katkı maddelerinin kansere yol açtığı ve su bazlı analin boyanın sıhhate hasar verdiği tanımlanmıştır. Özellikle Güneydoğu şehirlerinde bu sıhhat problemlerinin çoğalmış olduğu dikkate alınarak harcayıcıların bilinçlendirilmesi ehemmiyetlidir. Firari çayın sıhhate hasarları mevzusunda bilgilendirme buluşmaları tertip edilmeli afişler hazırlanarak özellikle bölge şehirlerindeki yurttaşlara aydınlatılmalıdır.

* Güneydoğu Anadolu Projesi ÇAYI FİRARİ ÇAYA RAKİP OLAMADI: Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinin bazı yerlerinden yurda firari yollardan ya da ithalat yoluyla giren insan sıhhatine hasarlı çayla gayret için bölgede Türk çayını aktif kılmak ve bölge insanının sıhhatini gözetmek emeliyle yöre insanının damak tadına uygun Güneydoğu Anadolu Projesi çayı üretilip piyasaya sunuldu Ancak firari çaya rakip olamamış ve satışlar beklenen seviyede hakikatleşmedi.

SABAH

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57522&cat=220&dt=2008/02/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.