Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Firari çay içenler DİKKAT

07.04.2021
21

İçerisindeki katkı maddeleri sebebiyle illet hastalıke yol açıyor.. Başbakanlık Yüksek Sorgulama Heyeti’nun Meclis’e yolladığı Çaykur raporunda, firari çaylardaki katkı maddelerinin illet hastalıke yol açtığı mevzusunda yurttaşların uyarılması istendi.. Başbakanlık …

İçerisindeki katkı maddeleri sebebiyle illet hastalıke yol açıyor..

Başbakanlık Yüksek Sorgulama Heyeti ’nun Meclis ’e yolladığı Çaykur raporunda, firari çaylardaki katkı maddelerinin illet hastalıke yol açtığı mevzusunda yurttaşların uyarılması istendi..

Başbakanlık Yüksek Sorgulama Heyeti ’nun YDK, Meclis ’e yolladığı 2006 seneyi Çaykur Raporu ’nda, son senelerde 50 bin tona kadar yükselen firari çayın illet hastalık tesirine dikkat çekildi. Firari çay cenneti Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ’nde yaşayan yurttaşların bilinçlendirilmesi önerildi. Güneydoğu Anadolu Projesi çayının firari rakip olamadığına dikkat toplayan YDK, süre kaybetmeden Türk çayında organik tarıma geçilmesini önerdi. Rapordaki dikkat çekici kısımlar şöyle:

* BİR AN EVVEL ORGANİK ÇAY: Dünyada her geçen gün ehemmiyeti artan organik tarım mahsulleri gelecekte de ehemmiyetli bir yer teşkil edecektir. Bu emelle, bölge için ehemmiyetli bir pbitkiansiyel oluşturan çay tarımı ve yapımının organik bir biçimde yapılması ehemmiyet arzetmektedir. Süre kaybetmeden çalışmalara başlanması yararlı olacaktır.

* FİRARİ ÇAYDA illet hastalık TEHLİKEYİ: Çaykur firari çayın girişini önlemek için mücadele göstermekle kalmayıp kullanımını sıhhate hasarları mevzusunda da aydınlatıcı bilgi sunma görevini üstlenmelidir. Firari çay mevzusunda muhtelif üniversitelerce yapılan araştırmaların neticelerine göre firari çaylardaki katkı maddelerinin illet hastalıke yol açtığı ve su bazlı analin boyanın sıhhate hasar verdiği tanımlanmıştır. Özellikle Güneydoğu şehirlerinde bu sağlık problemlerinin çoğalmış olduğu dikkate alınarak harcayıcıların bilinçlendirilmesi ehemmiyetlidir. Firari çayın sıhhate hasarları mevzusunda bilgilendirme buluşmaları tertip edilmeli afişler hazırlanarak özellikle bölge şehirlerindeki yurttaşlara aydınlatılmalıdır.

* Güneydoğu Anadolu Projesi ÇAYI FİRARİ ÇAYA RAKİP OLAMADI: Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinin bazı yerlerinden yurda firari yollardan ya da ithalat yoluyla giren insan sıhhatine hasarlı çayla çaba için bölgede Türk çayını faal kılmak ve bölge insanının sıhhatini gözetmek emeliyle yöre insanının damak tadına uygun Güneydoğu Anadolu Projesi çayı üretilip piyasaya sunuldu Ancak firari çaya rakip olamamış ve satışlar beklenen seviyede reelleşmedi.

SABAH

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57522&cat=220&dt=2008/02/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.