Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fıtık eder bu sızılar adamı

06.04.2021
44

Günlük yaşamı kabusa çeviren bel sızılarından artık tek operasyonla kurtulabilirsiniz. Türkiye’de her beş bireyden dördünün muhtelif nedenlerle beli ağrıyor. Bel fıtığı olmanız için neden çok fazla. …

Günlük yaşamı kabusa çeviren bel sızılarından artık tek operasyonla kurtulabilirsiniz.

Türkiye’de her beş bireyden dördünün muhtelif nedenlerle beli ağrıyor. Bel fıtığı olmanız için neden çok fazla. Duruş bozuklukları, sıhhatsiz yataklar, ağır kaldırma, hareketsiz hayat gibi nedenler, bireyin hayat niteliğini bozabilecek seviyede bel sızılarına yol açıyor.

Teknolojinin sunduğu yeni metodlar ile bel fıtığı teşhisi ve rehabilitasyonu artık çok basit hale kazançken hasta operasyon sonrası ilk dört saat sonra günlük yaşama dönebiliyor. TEM HOSPİTAL Beyin ve Asap Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümit Kepoğlu bel fıtığı operasyonu hakkında şunları söyledi; “Mikrocerrahi ile ve deneyimli bir beyin cerrahı tarafından yapılan bel fıtığı operasyonlarının sakat kalma, felç olma gibi bir tehlikeyi yoktur. Operasyon hastayı daha rahat hareket edebilmesi için yapılır, onun hareketlerini kısıtlamak için değil.Artık Epidural Anestezi usulü ile hasta yatmadan da operasyon yapılabilmekte, hastalar operasyon sırasında sohbet edebilmekte, ayaklarını oynatabilmektedir. Bu usul sayesinde operasyon sonrası uyanamama, bulantı, kusma gibi meseleler oluşmamaktadır. Hasta ayağını oynatabildiği için operasyon hakimiyeti de yapılabilmektedir.Ameliyatından sonra hastanın tatile ya da bir seyahate çıkmasında bir mani yoktur. Hasta uçakla ya da trenle operasyonun ertesi günü, otomobille ya da otobüsle operasyondan iki gün sonra uzun yolculuğa çıkabilir.Operasyondan 1 hafta sonra tatil yapabilir, şayet İstanbul trafiği gibi stresli bir yerde değilse araba kullanabilir. Operasyon sonrası hstaya 10 günlük bir cinsel diyet veriyoruz. Hepsi bu.

Bulguları:
* Belde sızı ve kasılma
* Hareket kısıtlılığı
* Bacağa dağılan sızı ve anlaşma, karıncalanma ve eforsuzluk
* Aksayarak yürüme
* Bedende bir tarafa çarpılma
* Bazen idrar yakalayamama

Dikkat edlmesi gerekenler:
-Bel ve boyun sızılarında öncelikle bir beyin cerrahına müracaat etmek.
-Yaylı veya yarı ortopedik yatakta uyumak
-15-20 dakikadan fazla oturulmamalı, sık sık pozisyon değiştirilmeli

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5067&cat=220&dt=2006/11/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.