Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Frenkeştayn gıdalar sofrada

20.07.2021
33

Genetiği Değiştirilmiş nebatlar geldi ama ciddi tehdit oluşturuyor.. Genetiği Değiştirilmiş Organizma ya da “Transgenik Ürünler” ismi verilen 700’den fazla ürün, sofralarda yerin alıyor. Bu ürünlerin başında mısır, …

Genetiği Değiştirilmiş nebatlar geldi ama ciddi tehdit oluşturuyor..

Genetiği Değiştirilmiş Organizma ya da “Transgenik Ürünler” ismi verilen 700′den fazla ürün, sofralarda yerin alıyor.

Bu ürünlerin başında mısır, patates, soya, buğday, pamuk, domates, pirinç ve bazı balık cinsleri geliyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın yaptığı açıklamada özellikle Amerika ’dan ve Arjantin ’den senede 2 milyon tonun üzerinde genetiği değiştirilmiş soya ve mısır ithal edildiğini söyleyerek “Bu ürünler antibiybitkiik dayanıklılık tesiri yaratıyor. Ayrıca alerjik tepkinler yaratması ve 3′şöhretçi biyokimyasal ürünlerin ne cins neticelere yol kalemtıraşının bugünden öğrenilememesi de genetiği değiştirilmiş organizmaların bu ülkedeki en ciddi risklerini oluşturuyor” dedi.
sebzeler,sağlık
Mevzuyu değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, bu yolla hedeflenenin tohumda yerel tohum çeşitlerinin tasfiye edilerek yerini yüzde 90′ı tam dünyada sadece bir tek işletmeye ait olan tohuma bağlamak olduğunu söyledi.

Günaydın, “Dolayısıyla bu yöntem az gelişmiş ve büyümekte olan ülkelerin çiftçilerini doğrudan çok milletli işletmelere bağımlı hale getirme emelini taşımaktadır. Bu tohummarifeti de içlerinden alındığından her sene yine o işletmeye para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu sosyo ekonomik açıdan son derece mahzurludur” diye konuştu.

“ANTİBİYbitkiİĞE DAYANIKLILIK VE ALERJİK TEPKİN CİDDİ RİSK”
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Günaydın, antibiybitkiiğe dayanıklılığın yanı gizeme alerjik tepkinleri de yaratan bu ürünlerin risklerine işaret ederek “3′şöhretçi biyokimyasal ürünlerin ne cins neticelere yol kalemtıraşının bugünden öğrenilememesi de genetiği değiştirilmiş organizmaların bu ülkedeki en ciddi risklerini oluşturuyor” dedi. Günaydın, “Brezilya kestanesinden gen aktarılan transgenik soyalar alerji yaptıklarından marketlerden toplanmış, İngiltere ’de transgenik soya sebebiyle soya alerjisinde yüzde 50 çoğalış yaşanmış ve ‘Star Link ’ transgenik mısır çeşiti alerjen olduğundan ABD ’de imalden kaldırılmıştır” diye konuştu.

“GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLERİN YAFTAYLA BELİRTİLMESİ GEREKİYOR”
Genetiği değiştirilmiş ürünlere ait harcayıcının hiçbir bilgi edinme hakkı olmadığını belirten Gökhan Günaydın, “AB ’de içeriğinde binde 9′dan daha fazla transgenik çiğ madde bulunan işlenmiş ürünler genetiği değiştirilmiş olarak etiketlenerek ancak satılabiliyorlar. Bu Türkiye ’de yapılmıyor. “Milli Biyogüvenlik Kanunu”nın çıkartılamamış olması bu alanda Türkiye ’yi tümüyle her türlü tehlikeye sarih bir ülke konumuna getiriyor” dedi. Henüz illet hastalıkojen tesir yarattığına dair bilimsel bir çalışmanın olmadığını da belirten Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Günaydın, “Ancak bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Fareler üzerinde yapılan deneylerde GDO ’ların mide zarlarında daralma, ölü doğum oranında çoğalma, çocuk atma oranında çoğalma, beslenme bozuklukları ve erken ihtiyarlama tespit etilmiştir. Bu son derece tehlikeli. Bunu görmek gerekli” değerlendirmesinde bulundu.

ANKA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54847&cat=220&dt=2008/02/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.