Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zaferli bir emzirme için ipuçları

29.03.2021
23

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, gözleri ile görüşebildiği çok özel bir süreçtir. Bebek ile en yakın temas, emzirme ile sağlanabilmektedir. Harikulade ve eşsiz bir …

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, gözleri ile görüşebildiği çok özel bir süreçtir. Bebek ile en yakın temas, emzirme ile sağlanabilmektedir.

Harikulade ve eşsiz bir gıda içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında ehemmiyetli rol oynar. Son senelerde yapılan çalışmalar, emzirmenin bebeğin beyin gelişimini desteklediğini; obezite, diyabet gibi hastalık tehlikelerini de eksilttiğini göstermektedir.

Emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha az olmakta; meme ve yumurtalık illet hastalıki, kemik erimesi gibi hastalıklar da daha az oranda görülmektedir. Zaferli bir emzirme süreci için doğru bir başlangıç yapılması çok ehemmiyetlidir. Bebeğini besleyebilme içgüdüsü, bazen annelerde yoğun bir evhamı da birliktesi getirir. Bu yarıyılda anneye güven telkin etmek, negatif düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak çok ehemmiyetlidir.

Zaferli bir emzirme için:
• Anneler, kendilerini psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, emzirmenin bir sabır işi olduğunu öğrenmelidir.
• Sütün gelmesini beklemeden bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmalıdır. Bu müddette bebeğe netlikle şekerli su verilmemelidir.
• Doğumdan itibaren her ağlama ya da süt isteme gidişatında, saat sınırlaması olmaksızın bebekler emzirilmelidir. İlk haftalarda 3 saatten fazla yatan bebekler, uyandırılarak da olsa, emzirilmelidir.
• Bebeğin memeye doğru biçimde yerleştiğinden emin olmalıdır. Bunun için bebek ağzını bütün olarak açmalı ve meme ucu etrafındaki kahverenkli bölgeyi tamamen ağzına almalıdır. Bebeğin çenesi memeye gömük, alt dudak hafif dışa kıvrılmış pozisyonda olmalıdır.
• Emzirmeden evvel veya sonra bebeğe mama, şekerli su ve öteki yiyecekleri vermekten sakınılmalıdır.
• Emzirme döneminde bebeğe biberon verilmemeli ve hatta ilk haftalarda emme afallamışlığını önlemek için emzik dahi kullanılmamalıdır.
• Hamilelikte olduğu gibi anneler kendilerine özen göstermeli, balanslı beslenmeli, günde 2-3 litre akışkan harcamalıdır. Anneler, ayrıca yeterince dinlenmeli, moralini yüksek yakalamak için eşinden ve etrafından yarım almalıdır.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Sağlık Kurumu
Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2275&cat=220&dt=2006/10/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.