Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gebelerde tiroid riski

05.05.2021
22

Troid bezi hastalıkları anne adaylarının yaşamını tehdit ediyor… Tiroit bezi işlevlerindeki aksaklıkların gebelik sürecinde fark edilmemesinin, düşük tehlikesine, doğacak çocukta akıl geriliğine neden olabileceği ve kimi …

Troid bezi hastalıkları anne adaylarının yaşamını tehdit ediyor…

Tiroit bezi işlevlerindeki aksaklıkların gebelik sürecinde fark edilmemesinin, düşük tehlikesine, doğacak çocukta akıl geriliğine neden olabileceği ve kimi gidişatlarda anne adayının yaşamını riske sokabileceği beirtildi.

Ankara Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, gebeliğin kimi anne adayları için rutin hakimiyetler ve hekim yardımıyla güvenli ve huzurlu bir biçimde atlatılacak bir yarıyıl, kronik rahatsızlıkları olan anne adayları ve doğacak bebek içinse önlemli yanaşılması gereken bir süreç ouğunu söyledi.

Özellikle tiroit bezi işlevlerindeki aksaklıkların gebelik sürecinde fark edilmemesinin hem anne adayı hem bebek açısından ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği ihtarında bulunan Şatıroğlu, rehabilitasyon edilmeyen tiroit hastalıklarının doğacak çocukta akıl geriliğine neden olabileceğine dikkati çekti. Şatıroğlu, “Gebelik sürecinde yaşanan tiroit hastalıkları, bebekte akıl geriliğine, düşüğe ve anne karnında vefata neden olabilir hatta anne adayının yaşamını tehlikeye sokabilir” dedi.

HİPOTİROİDİ, BEBEĞİN GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR”
Şatıroğlu, gebelik sürecinde rehabilitasyon edilmeyen “hipotiroidi” nin beceriksiz tiroit salgılama, doğacak bebekte ciddi karmaşıklıklara neden olabileceğini söyledi.

Bebeğin, gebeliğin birinci yarısında sağlıklı büyüyebilmesi için anneden plasenta yolu ile tiroit hormonu alması gerektiğini ifade eden Şatıroğlu, annedeki tiroit azlığı nedeniyle bebeğin lüzum dinlediği tiroidi alamadığını belirtti.

Şatıroğlu, gebeliğin ikinci 3 aylık yarıyılında bebeğin beyin gelişiminin başladığını belirterek, “Bu sebeple ikinci 3 aylık yarıyılda oluşan hipotiroidi, çocuğun beyninde geri dönüşümsüz bozukluklara neden olur. Hamileliğin ikinci yarısında annedeki tiroit hormon azlığı çocuğun IQ’sunun bayağıya göre düşük olmasına, rehabilitasyon edilmeyen gebelerde ise çocuğun IQ’sunun banalden çok daha düşük olmasına yol açar. Rehabilitasyon edilen hadiselerde ise çocuğun IQ’su sıradandır” dedi.

“HİPERTİROİDİ, DÜŞÜK TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR”
Hamile bir kadında tiroit hormonlarının fazla seviyede üretilmesinin “hipertiroidi” olarak adlandırıldığını belirten Şatıroğlu, her bin hamileliğin 1-2’sinde hipertiroidinin görülebildiğini söyledi.

Şatıroğlu, hastalık gebeliğin erken düzeyinde ortaya çıkarsa bebeğin anne karnında vefatı, düşük ya da bebekte büyüme geriliğinin görülebileceğine işaret ederek, “Hastalık, gebeliğin son aylarında ortaya çıkarsa bebekten ziyade annenin yaşamı riske girer” diye konuştu.

Şatıroğlu, bu hastalığı taşıyan kadınların adet periyotlarının da kumpassız olabileceğini ve hamile kalmada kasvet yaşayabileceklerini söyledi. Hipertiroidi hastası olan anne adaylarına uygulanabilecek rehabilitasyon usullerinin güç olduğunu belirten Şatıroğlu, şunları kaydoldu:

“Bu cins hastalara genellikle operasyon yapılmaz. Bunun sebebi yüksek tiroit hormonları varlığında anestezi vermenin çok tehlikeli olmasıdır.

Ayrıca bu hastalarda radyoaktif iyot RAI rehabilitasyonu da netlikle uygulanmaz. Kullanılabilen tiroit karşıtı ilaçlar ise çok tesirli olmaz ve de bebek üzerine hasarlı tesirleri olur. Zehirli guatrı hafif seviyede olan gebelerde pasif takip başka bir deyişle ilaçsız yakın takip yapılabilir ve gerektiğinde ilaçla müdahale edilebilir.” Şatıroğlu, çarpıntı, terleme, kilo kaybı ve boğazda şişliğin hipertiroidinin en ehemmiyetli bulguları olduğunu ifade ederek, anne adaylarının bu gibi gidişatlarda zaman kaybetmeden hekime gitmeleri gerektiğini söyledi.

TİROİT TESTLERİ YAPILMALI”
Gebelik evveli tiroit işlevlerinin hakimiyetinin yapılması gerektiğini vurgulayan Şatıroğlu, doğuma yakın yarıyılda tiroit işlev testlerinden özgür T3, özgür T4 ve TSH’la beraber tiroit antikorları denilen Anti TPO ve Anti Tg bedellerine bakılması gerektiğini söyledi.

Şatıroğlu, tiroit meselesiyle karşılaşan hamilenin lüzum dinlediği tiroidi ilaç rehabilitasyonu ile karşılayabileceğini belirterek, doğum sonrasında da annenin hakimiyetlere devam etmesi ve rehabilitasyonu sürdürmesi gerektiğini dile getirdi.

Basmakalıp yollarla çocuklarının olmadığı bahanesiyle tüp bebek merkezlerine müracaat eten hastaların ilk olarak tiroit işlevlerinin gözden geçirildiğini ifade eden Şatıroğlu, “Tüp bebek rehabilitasyonunda galibiyet oranını yükseltmek için anne adayının tiroit işlevlerini basmakalıp bedellerde yakalamak ehemmiyetli. Bozuk tiroit işlevi tüp bebek rehabilitasyonunu galibiyetsizlikle sonuçlandırabilir” ihtarında bulundu.

Şatıroğlu, tiroit rahatsızlığı olan anne adaylarının hamile kalmaya karar vermeden evvel kesinlikle rehabilitasyon sürecinden geçmesi gerektiğine sözlerine ilave etti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53603&cat=220&dt=2008/01/31

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.