Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gebelikte beslenme ehemmiyetli

03.08.2021
19
Gebelikte beslenme ehemmiyetli

Sağlık Bakanlığı, gebelere “canınızın her sürüklediğini yemeyin, ağırlık çoğalışınızı hakimiyet edin” teklifinde bulundu. Sağlık Bakanlığı ’ndan yapılan açıklamada, dünyada her sene doğan altı bebekten birinin 2 bin …

Sağlık Bakanlığı, gebelere “canınızın her sürüklediğini yemeyin, ağırlık çoğalışınızı hakimiyet edin” teklifinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı ’ndan yapılan açıklamada, dünyada her sene doğan altı bebekten birinin 2 bin 500 gramın altında ve düşük doğum ağırlığıyla doğduğu ifade edilerek, bu oranın Türkiye ’de yüzde 10-12 arası olduğu belirtildi. Düşük doğum ağırlığının en ehemmiyetli sebeplerinden birinin hamile bayanlarda görülen beslenme bozuklukları olduğu kaydolunan açıklamada, ”Hamilelik evveli ve hamilelik yarıyılında beceriksiz ve balanssız beslenme ’, anne açısından doğum tehlikelerini birliktesi getirirken, hamilelik zehirlenmesi ve anne vefatlarına yol açar. Bebeklerde ise fiziksel ve zekâsal gelişim geriliğine, hastalıklara tutulma tehlikesinde ehemmiyetli oranda çoğalışa ve ölü doğuma zemin hazırlar” denildi.
Bakanlık anne adaylarına müteveccih şu ihtarlarda bulundu:

“-Klasik zamanda yediklerinize ek olarak, her gün en az 2 su kadehi kadar süt veya yoğurt harcayın. Bu gıdaların yerine 2-3 kibrit kolisi kadar peynir veya 1-2 kaşık çökelek de harcamanız bereketli olacaktır.

Ham süt ve bundan yapılan peynirler hasarlı mikropları kapsadığından pastörize süt ve bu sütlerden yapılan peynirleri seçim edin.
Klasik zamanda yediklerinize ek olarak, bir adet yumurta veya yumurta kadar et, tavuk, balık, bu yiyecekler harcanamıyorsa kuru baklagil yemekleri, mercimekli veya nohutlu çorbaların harcanmasına özen gösterin.
Vitaminler açısından zengin olan taze sebze ve meyveleri her öğünde kumpaslı olarak harcamaya çalışın.
Azar azar ve sık aralıklarla beslenin. Uzun vakit aç kalmayın.
Yemeklerde akışkan yağları seçim edin. Gün içinde zeytinyağı da harcamaya özen gösterin.
Fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerin yanında, C vitamini açısından zengin bol limonlu salata, taze soğan veya meyve harcayın.
Yemeklerde kesinlikle iybitkilu tuz kullanın. Böylece bebeğinizi guatr hastalığı ve zekâ geriliğinden gözetmiş olursunuz.
İybitkilu tuzu koyu renkli sırça kavanozda gizleyin. Bu tuzu ışıktan, güneşten ve nemli etraflardan gözetin. Böylece iyodun kayba uğramasını yasaklamış olursunuz.
Hamilelikte akışkan lüzumu çoğalır. Bunu karşılamak için daha fazla su veya süt, ayran, taze bunalmış meyve suları içerek akışkan alımınızı artırın. Her gün en az 10 kadeh su için.
Hamilelikte kansızlık anemi daha sık görülür. Kansızlıktan korunmak için, yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, pekmez ve taze meyve-sebze gibi yiyecekleri daha fazla harcamaya özen gösterin.
Çay ve kahve tüketimini en aza indirin. Yemeklerden bir saat evveli ve bir saat sonrasına kadar çay veya kahve içmeyin. Sarih çay seçim edin.
Tarım mahsullerindeki hasarlı olabilecek yıkıntıları uzaklaştırmak için, gıdaları özellikle sebze ve meyveleri harcamadan evvel çok iyi yıkayın. Bu gıdaları en iyi devireme biçimi, yiyecekleri su dolu bir kapta 5-10 dakika bekletmek, bu operasyonu birkaç defa yinelemek ve sonra çeşme altında bol suda yıkamaktır.
Sigara ve içki netlikle kullanmayın. Sigara içilen etraflardan uzak durun.
Sebze ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi, vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama ve pişirme sularını dökmeyin.

Satın alırken taze gıdaları seçim edin.
Aldığınız gıdaların son kullanma tarihi ve içeriğine dikkat edin.
İçeriği bilinmez gıdaları hamileliğiniz müddetince harcamayın.”

Açıklamada, gebelerde D vitamini eksikliğinin anne karnındaki bebeklerin beyin ve kemik gelişimini negatif etkilediği, doğumsal katarakt hastalığı ve enfeksiyon tehlikelerini de birliktesi getirdiği bildirilirken, tam hamile bayanların günde 10-15 dakika zamanla ve öğle saatleri dışında güneşe çıkmalarının ehemmiyetli olduğu kaydolundu. ANKA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1704&cat=220&dt=2006/10/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.