Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gebelikte Burun Kanaması

04.04.2021
37
Gebelikte Burun Kanaması

Uzmanımız Dr. Alper Mumcu mevzuyla alakalı bilgi veriyor… Amerikan Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Sıhhati Kısmı’nden Dr. Alper Mumcu mevzuyla alakalı bilgi veriyor. Hamile bir kadının günün …

Uzmanımız Dr. Alper Mumcu mevzuyla alakalı bilgi veriyor…

Amerikan Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Sıhhati Kısmı ’nden Dr. Alper Mumcu mevzuyla alakalı bilgi veriyor.

Hamile bir kadının günün rastgele bir anında ortada hiçbirşey yokken birden burnunun kanamaya başlaması çok da ender karşılaşılmayan bir vaziyettir. Bu kanamalar birkaç damla olabileceği gibi zaman zaman çok daha şiddetli olabilir. Kanamalar bazı kadınlarda ara gizeme görülürken bazı kadınlar ise hemen hemen hergün eş kanama hücumları yaşayabilirler. Yineleyen burun kanamaları gebelikte çok sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir ve can sıkıcı olmasına rağmen çoğu zaman anne adayı ve bebek açısından hasarsızdır.

Hamile olsun ya da olmasın hemen hemen herkes yaşamının bir yarıyılında burnundan kan gelmesi vaziyeti ile karşılaşmaktadır. Bir o kadar birey de sümkürmediği takdirde fark etmediği kanamalar geçirmektedir. Çok ender olarak da bireyi ve etrafındakiler panikletecek kadar şiddetli kanamalar olabilir.

Gebelikte neden burun kanar?
Banal popülasyona göre gebelerde burun kanamasına daha sık tesadüfülmektedir. Bunun temel sebebi bebeğin ve anne adayının sıhhati açısından gebelik sırasında damarlarda gezen kan ölçüsünün çoğalmasıdır. Kan ölçüyü çoğaldıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeyel kan damarlarının maruz kaldığı tazyik de natürel olarak çoğalır. Zaman zaman bu ince damarlar artan tazyike katlanamaz ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak aksırma gibi etmenler de tazyik çoğalışına pozitif tesir ederek kanamayı tetikleyebilir.

Gebelikteki burun kanamalarını kan hacmindeki çoğalıştan sonra en sık tetikleyen gidişat burun mukozasının kronik kuruluğudur. Ayrıca sigara kullanımı da damarların kırılganlığını çoğaldırmaktadır.

Burun kanamasının tesirleri nelerdir?
Gebelik sırasında burun kanaması yaşayan kadınların ne kendileri ne de bebekleri açısından kaygılanmalarını gerektirecek bir gidişat yoktur. Genelde kanamanın ölçüyü son derece azdır. Çok seyrek de olsa kendiliğinden ya da alınan kolay ihtiyatlar ile durmayan kanamalar olabilir.

Kanama vaziyetinde neler yapmak gerekir?
– Öncelikle bitkiurmak gerekir. Uzanılması vaziyetinde kalp ile burun hemen hemen aynı seviyeye geleceğinden önerilmez
– Burun kökünün başka bir deyişle burun kemerinin üzerinden kuvetlice bastırarak beklemek gerekir. Bu bekleme süresi takribî 10 dakika kadar olmalıdır. Baskı daha erken kaldırılırsa kanın pıhtılaşması için yeterli vakit sağlanamadığından kanama durmayabilir.
– Burun köküne buz uygulanması damarların büzüşmesine neden olacağından kanamanın durmasına destekçi olacaktır
– Kanama devam ederken uzanmanız kanın yutağa doğru akmasına neden olur. Bu kanın yutulması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir
– Kanama durduktan sonra takribî 10-12 saat kadar sümkürmemeye dikkat edin

Burun kanaması önlenebilir mi?
Alınacak bazı kolay ihtiyatlar ile burun kanamalarının önüne geçilebilir. Bunlar
– Çok şiddetli biçimde sümkürmemek
– Aksırırken ağız ve burnu kapatmayarak tazyikin burun delikleri yolu ile atılmasına imkân sağlamak
– Özellikle gece uyurken havanın kurumasını yasaklamak. Bunun için özellikle kış aylarında ısıtıcıların üzerine geniş bir kapta su koymak ya da soğuk buğu aygıtı dayanağı ile odanın nemini çoğaldırmak yeterli olacaktır.
– Burun mukozasının kurumasını önlemek için burna tuzlu su ya da deniz suyu sıkmak
– Yeteri kadar akışkan almak ve bol su içmek
– Aşırıdan C vitamini almak damarların yapısını kuvvetlendirerek kanamaların eksilmesine destekçi olabilir. Bunun için günde aşırıdan alacağınız 250 mg C vitamini yeterlidir. Hekiminizle bu mevzuyu konuşabilirsiniz

Burun kanaması nasıl rehabilitasyon edilir?
Burun kanamaları genelde sağlık kurumunda rehabilitasyonu gerektirmeyen meselelerdir. Ancak kolay ihtiyatlar ile durmayan ya da sık yineleyen kanamalar varlığında tıbbi müdahale gerekebilir. Kanamanın durmadığı hallerde burun içine tampon konulması genelde rehabilitasyon sağlar. Öte yandan durmayan ya da sık yineleyen kanamalarda Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından bazı kimyeviler kullanılarak sarih damar uçlarının kapatılması yoluna gidilebilir.

Mart 2010

Kaynak: http://www.mbitkiherandbaby.com.tr/haberler/ayrıntı/37204/Gebelikte-Burun-Kanamasi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.