Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gece çalışanlar dikkat

02.04.2021
35

Mesaisini gece yapanlar ‘olası kanserojen tesiri bulunanlar’ listesinde… Gece çalışanların kansere tutulma tehlikesinin daha fazla olabileceği doğrultusunda bilim etraflarında müzakereler senelerdir süregelirken, Dünya Sağlık Teşkilatının WHO …

Mesaisini gece yapanlar ‘olası kanserojen tesiri bulunanlar’ listesinde…

Gece çalışanların kansere tutulma tehlikesinin daha fazla olabileceği doğrultusunda bilim etraflarında müzakereler senelerdir süregelirken, Dünya Sağlık Teşkilatının WHO kanser kolu Beynelmilel Kanser Araştırmaları Ajansı UKAA, geceleri çalışmayı “olası kanserojen tesiri bulunanlar” listesine dahil ediyor.

Dünya Sağlık Teşkilatına bağlı kuruluş bu kararı, karanlık çöktükten sonra çalışmaya başlayan bayan ve erkeklerde meme ve prostat kanserine tutulma oranının yüksek olduğunu ortaya çıkaran araştırmalar üzerine, geçen ay tertip edilen bir oturum buluşmasında aldı.

UKAA böylece, geceleri çalışmayı, kansere yol açan anabolik steroidler, morötesi ışınım, mermi kapsayan boya ve dizel motor egzozu gibi maddelerle aynı kategoriye koymuş oluyor.

Amerikan Kanser Vakfı da, UKAA’nın açıklamasının ardından geceleri çalışmayla alakalı eş bir kararı alabileceğini, şimdiye dek çalışma ve kanser iletişiminin “hala kesin olmadığını ve kanıtlanmadığını” düşündüklerini, zira gece çalışanlarda kanser tehlikesini çoğaldıran başka ortak etmenler olabileceğini tartıştıklarını açıkladı.

Geceleri çalışmanın kansere neden olduğu kanıtlanırsa bundan milyonlarca çalışan etkilenecek. Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde gece vardiyalarında çalışanların, çalışan popülasyonun takribî yüzde 20’sini oluşturduğunu varsayım ediyorlar.

Bilim etraflarının geceleri çalışma ve kanser arasında iletişim olduğundan şüphelenmeleri, gece çalışanların biyolojik saatlerinin bozulmasından kaynaklanıyor. Ur gelişimini baskılayan ve uyku veren “melatonin” hormonu, beden tarafından klasikte geceleri üretiliyor.

Işık melatonin imalini durduruyor, geceleri suni ışıkta çalışan insanların melatonin seviyesinin düşük olması, bilim insanlarının, gece çalışanlarda kanser ihtimalinin yüksek olduğuna inanmasına yol açıyor.

New York’taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü Işık Araştırmaları Merkezi Direktörü Mark Rea, “Yeterince yatmamak bağışıklık sisteminizi ataklara sarih hale getiriyor ve potansiyel kanser hücrelerine karşı savaşta eforsuz kılıyor” diye konuşuyor.

Bedenin natürel ritminin bozulmasının, öbür ehemmiyetli vazifelerin yapılamamasına yol açabileceğini belirten Rea, “Giderekme çok ehemmiyetlidir. Hücre ayrılınması ve Deoksirübo Nükleik Asit onarımı gibi bazı ehemmiyetli yaradılışlar kumpaslı zamanlarda olur” diyor.

EN MAKÛSSU, HEM GECE, HEM GÜNDÜZ VARDİYALARINDA ÇALIŞMAK
Uzmanlar, geceleri çalışmaktan daha makûsununsa hem gündüz, hem de gece vardiyalarında çalışmak olduğunu belirtiyorlar.

“Mesele beden saatinizi yine başlatmakta” diyen Amerikan Milli Kanser Enstitüsünden Aaron Blair de, kumpaslı bir biçimde geceleri çalışmanın, kesintisiz vardiya değiştirerek çalışmaktan daha az devirici olduğunun altını çiziyor.

UKAA’nın oturum buluşmasında derlediği incelemelerin neticeleri, saygıdeğer tıp mecmuası Lancet’in Oncology ekinde gelecek ay yayınlanacak.

Uzmanlar, gece çalışma ve kanser tehlikeyi iletişiminin ispatlarının hudutlu olduğunu, ancak WHO’ya bağlı UKAA’nın “olası” yaftasının, bu irtibatın “akla yakın, mantıklı” olduğu anlamına geldiğinin altını çiziyorlar.

Bilim insanları, şimdi geceleri çalışanların kanser olma tehlikesini eksiltebilmek için nelerin yapılabileceğini düşünüyorlar. Melatonin hormonunu hap biçiminde almak muhtemel iken uzmanlar, bunun uzun yarıyılda alınmasının bedenin bu hormonu natürel yollardan üretebilmesine mani olacağına işaret ediyorlar ve bu sebeple önermiyorlar.

Bazı firmalar, melatonin salgılamasını etkilemeyeceği düşünülen farklı

ışık tipleri sınarken, çok az insanın altında çalışmayı zevkli bulacağı “kırmızı” rengin, melatonin imalini en az etkileyen renk olduğu da araştırmalarla tanımlandı.

Şimdilik, gece çalışma ve kanser iletişimi mevzusunda kesin ispat olmasa da uzmanlar, en iyisinin uzun yarıyıl gece vardiyasında çalışmaktan sakınmak olduğunu, ancak bu imkânsızsa kolay bir çözüm öneriyorlar.

“Işık ve karanlık arasındaki denge bedeniniz için çok ehemmiyetli” diyen uzmanlar, çalışanlara, işten döndüklerinde iyice karanlık bir yatak odasında yatıp yatmadıklarından emin olmalarını öneriyorlar.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46076&cat=220&dt=2007/12/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.