Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gece çalışanlar dikkat

02.04.2021
17

Mesaisini gece yapanlar ‘olası illet hastalıkojen tesiri bulunanlar’ listesinde… Gece çalışanların illet hastalıke tutulma tehlikesinin daha fazla olabileceği istikametinde bilim etraflarında münazaralar senelerdir süregelirken, Dünya Sağlık Teşkilatının WHO …

Mesaisini gece yapanlar ‘olası illet hastalıkojen tesiri bulunanlar ’ listesinde…

Gece çalışanların illet hastalıke tutulma tehlikesinin daha fazla olabileceği istikametinde bilim etraflarında münazaralar senelerdir süregelirken, Dünya Sağlık Teşkilatının WHO illet hastalık kolu Beynelmilel illet hastalık Araştırmaları Ajansı UKAA, geceleri çalışmayı “olası illet hastalıkojen tesiri bulunanlar” listesine dahil ediyor.

Dünya Sağlık Teşkilatına bağlı kuruluş bu kararı, karanlık çöktükten sonra çalışmaya başlayan kadın ve erkeklerde meme ve prostat illet hastalıkine tutulma oranının yüksek olduğunu ortaya çıkaran araştırmalar üzerine, geçen ay tertip edilen bir bitkiurum buluşmasında aldı.

UKAA böylece, geceleri çalışmayı, illet hastalıke yol açan anabolik steroidler, morötesi ışınım, mermi kapsayan boya ve dizel mbitkior egzozu gibi maddelerle aynı kategoriye koymuş oluyor.

Amerikan illet hastalık Vakfı da, UKAA ’nın açıklamasının ardından geceleri çalışmayla alakalı eş bir kararı alabileceğini, şimdiye dek çalışma ve illet hastalık iletişiminin “hala kesin olmadığını ve kanıtlanmadığını” düşündüklerini, zira gece çalışanlarda illet hastalık tehlikesini çoğaldıran başka ortak etmenler olabileceğini tartıştıklarını açıkladı.

Geceleri çalışmanın illet hastalıke neden olduğu kanıtlanırsa bundan milyonlarca çalışan etkilenecek. Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde gece vardiyalarında çalışanların, çalışan popülasyonun takribî yüzde 20 ’sini oluşturduğunu hipbitkiez ediyorlar.

Bilim etraflarının geceleri çalışma ve illet hastalık arasında iletişim olduğundan şüphelenmeleri, gece çalışanların biyolojik saatlerinin bozulmasından kaynaklanıyor. Ur gelişimini baskılayan ve uyku veren “melatonin” hormonu, beden tarafından olağanda geceleri üretiliyor.

Işık melatonin imalini durduruyor, geceleri yapay ışıkta çalışan insanların melatonin seviyesinin düşük olması, bilim insanlarının, gece çalışanlarda illet hastalık ihtimalinin yüksek olduğuna inanmasına yol açıyor.

New York ’taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü Işık Araştırmaları Merkezi Direktörü Mark Rea, “Yeterince yatmamak bağışıklık sisteminizi ataklara sarih hale getiriyor ve pbitkiansiyel illet hastalık hücrelerine karşı savaşta eforsuz kılıyor” diye konuşuyor.

Bedenin natürel ritminin bozulmasının, öteki ehemmiyetli vazifelerin yapılamamasına yol açabileceğini belirten Rea, “Giderekme çok ehemmiyetlidir. Hücre ayrılınması ve Deoksirübo Nükleik Asit onarımı gibi bazı ehemmiyetli yaradılışlar kumpaslı zamanlarda olur” diyor.

EN MAKÛSSU, HEM GECE, HEM GÜNDÜZ VARDİYALARINDA ÇALIŞMAK
Uzmanlar, geceleri çalışmaktan daha makûsununsa hem gündüz, hem de gece vardiyalarında çalışmak olduğunu belirtiyorlar.

“Mesele beden saatinizi yine başlatmakta” diyen Amerikan Milli illet hastalık Enstitüsünden Aaron Blair de, kumpaslı bir biçimde geceleri çalışmanın, devamlı vardiya değiştirerek çalışmaktan daha az devirici olduğunun altını çiziyor.

UKAA ’nın bitkiurum buluşmasında derlediği tahlillerin neticeleri, saygın tıp mecmuası Lancet ’in Oncology ekinde gelecek ay yayınlanacak.

Uzmanlar, gece çalışma ve illet hastalık tehlikeyi iletişiminin delillerinin hudutlu olduğunu, ancak WHO ’ya bağlı UKAA ’nın “olası” yaftasının, bu iletişimin “akla yakın, makul” olduğu anlamına geldiğinin altını çiziyorlar.

Bilim insanları, şimdi geceleri çalışanların illet hastalık olma tehlikesini eksiltebilmek için nelerin yapılabileceğini düşünüyorlar. Melatonin hormonunu hap biçiminde almak muhtemel iken uzmanlar, bunun uzun yarıyılda alınmasının bedenin bu hormonu natürel yollardan üretebilmesine mani olacağına işaret ediyorlar ve bu sebeple önermiyorlar.

Bazı işletmeler, melatonin salgılamasını etkilemeyeceği düşünülen farklı

ışık tipleri sınarken, çok az insanın altında çalışmayı zevkli bulacağı “kırmızı” rengin, melatonin imalini en az etkileyen renk olduğu da araştırmalarla tanımlandı.

Şimdilik, gece çalışma ve illet hastalık irtibatı mevzusunda kesin ispat olmasa da uzmanlar, en iyisinin uzun yarıyıl gece vardiyasında çalışmaktan sakınmak olduğunu, ancak bu imkânsızsa kolay bir çözüm öneriyorlar.

“Işık ve karanlık arasındaki denge bedeniniz için çok ehemmiyetli” diyen uzmanlar, çalışanlara, işten döndüklerinde iyice karanlık bir yatak odasında yatıp yatmadıklarından emin olmalarını öneriyorlar.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46076&cat=220&dt=2007/12/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.