Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Genetik testler illet hastalık rehabilitasyonuna rehber

22.04.2021
10
Genetik testler illet hastalık rehabilitasyonuna rehber

Doç. Dr. Gürbüz Görümlü, günümüzde illet hastalık hücresinin genetik haritasının çıkarılabildiğini, bunun da rehabilitasyonda zaferi artırdığını söyledi. Görümlü, “Moleküler genetik testler sayesinde de hangi kembitkierapi ilacının hangi hastaya daha bereketli olabileceği tespit etilebiliyor, hangi hastanın hangi amaca müteveccih rehabilitasyondan fayda göreceğinin ortaya çıkarılması muhtemel olabiliyor” dedi.

Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Görümlü, illet hastalık rehabilitasyonundaki ehemmiyetli ve umut verici büyümelere dikkat çekti. illet hastalıkin şahsın kendi sağlıklı hücrelerinden büyüdüğünü, o hücrelerin bireye özel genetik parolalar taşıdığını belirten Doç. Dr. Görümlü, “Bu nedenle her illet hastalıkde cinsi aynı da olsa rehabilitasyondan elde edilen neticeler her birey için değişik olabilmektedir. Bu gidişat illet hastalık rehabilitasyonunda bireye özel yaklaşımın ehemmiyetini ortaya koymaktadır” diye konuştu.
Görümlü şu bilgileri verdi:
“Çağımızın en ehemmiyetli sağlık problemlerinin başında gelen illet hastalık, günümüzde bireye özel rehabilitasyon ile korkulacak bir hastalık olmaktan giderek uzaklaşmaktadır. Rehabilitasyona müteveccih her geçen gün yeni büyümeler ve özel rehabilitasyonlar ön tasarıya çıkmaktadır. Son senelerde ‘yeni nesil dizileme ’ NGS -Next Generation Sequencing olarak adlandırılan usulle illet hastalık hücresinin genetik haritasının çıkarılması muhtemel olabilmektedir. Bu özel moleküler genetik tahlil usulü illet hastalıkli dokudan alınan bir parça biyopsi veya bazen kolay bir kan misali ile yapılabilmektedir. NGS tahlili neticesinde elde edilen illet hastalıkin genetik haritasında muhtelif moleküler genetik bozukluklar, değişinimler, illet hastalık hücrelerinin artma yolları tespit edilebilmektedir. Son senelerde bu artma yollarını keserek ur hücrelerinin vefatına yol açan son derece tesirli ‘uslu ilaç ’ ya da ‘amaca müteveccih ilaç ’ olarak da adlandırılan rehabilitasyonların keşfedilmesi illet hastalık rehabilitasyonunda yeni bir çığır açmıştır.”
Test için kan ya da biyopsi misali yetiyor
Amerika ’nın en ehemmiyetli illet hastalık merkezlerinden Houston Methodist Hospital işbirliği ile hizmet veren Kent Onkoloji Merkezi ’nde isteyen hastaların kendileri aracılığıyla bu testleri yaptırabildiğini kaydolan Doç. Dr. Görümlü, laflarını şöyle sürdürdü:
“Moleküler genetik testler için Amerika ve Avrupa ’daki bazı merkezlerden hizmet alıyoruz. İsteyen hastaların kan ya da biyopsi misallerini bu laboratuvarlara yollayıp aldığımız neticelere göre tedavilerini tasarlıyoruz. Bu genetik testler başta akciğer, meme, kalın barsak, böbrek ve melanom ismi verilen cilt illet hastalıklerinin özel bir cinsinde olmak üzere hemen hemen tüm illet hastalık cinslerinde yavaş yavaş pratiğimize girdi. Bu sayede hastalarımızın uygun uslu ilaçları kullanılabilmesi muhtemel hale kazançken, rehabilitasyon galibiyetlerinde aşikar çoğalışlar sağlandı. Yeniden bu moleküler genetik testler ile hangi kembitkierapi ilacının hangi hastaya daha bereketli olabileceği tespit etilebiliyor, hangi hastanın hangi amaca müteveccih rehabilitasyondan fayda göreceğinin ortaya çıkarılması muhtemel olabiliyor. Bu genetik haritalama usulü ile aynı zamanda immünbitkierapi rehabilitasyonlarının da ne derece tesirli olabileceği tespit edilebiliyor.”
Gen bozuklukları da tespit etiliyor
Doç. Dr. Görümlü, bu duyarlı moleküler gen inceleme usulleri ile urun kaynaklandığı uzva bakılmaksızın illet hastalıkleşme sürecinde ana rol alan bazı özel gen bozukluklarının da tespit etilebildiğini söyledi. Görümlü, “Bu spesifik genetik bozuklukların tespiti gidişatında hemen her illet hastalık cinsinde, rehabilitasyona mukavemetli ilerlemiş hastalığı olan illet hastalık hastalarında bile, uslu ilaç ya da immunbitkierapi rehabilitasyonları ile ehemmiyetli zaferler elde edilebilmektedir. Netice olarak bireye özel onkolojik rehabilitasyon yaklaşımları süratle gelişim göstermekte ve birliktesi illet hastalıkin seyrinin süratle değişmesine imkân sağlamaktadır” dedi.PARTNERMesleğini vazgeçip bu işe girdi! Şimdi resmen para basıyorVertigoya karşı ihtiyatınızı alınKimliksiz estetik malzeme yaşamını karartabilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.