Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Genital bölge pakliği nasıl sağlanmalı ?

12.07.2021
12

Genital bölgenin pakliğindeki yanlışlar, doğurganlığı da riske atabilir. “Paklik, kadın hastalıklarının önlenmesinde en ehemmiyetli etmenlerin başında geliyor” diyen Doç. Dr. Ümit Cinssen, “şuursuz uygulamalar enfeksiyona zemin …

Genital bölgenin pakliğindeki yanlışlar, doğurganlığı da riske atabilir.

“Paklik, kadın hastalıklarının önlenmesinde en ehemmiyetli etmenlerin başında geliyor” diyen Doç. Dr. Ümit Cinssen, “şuursuz uygulamalar enfeksiyona zemin hazırlayarak sağlık meseleyi yaratabilir” ihtarında bulundu.

Doç. Dr. Ümit Cinssen, kadın genital bölgesinin pakliği mevzusunda duyarlı olunması gerektiğini, aksi halde başta enfeksiyon ve mantar olmak üzere muhtelif rahatsızlıkların oluşabileceğini, bunun da ehemmiyetli sağlık meselelerine yol açabileceğini belirtti.

Yoğun içkiyle silme gibi şuursuz uygulamalar enfeksiyona zemin hazırlar.

Paklik maddesiyle hijyen civarı sağlamaya çalışırken genital pH seviyesinin bozulabilir ve başta egzama olmak üzere muhtelif meselelere yol açar.

Genital bölge için özel üretilmiş paklik mahsullerini kullanmak gerekir. Ancak bu maddelerin kullanımında mübalağaya kaçmak da başka rahatsızlıklara yol açabilir.

Genital paklik mahsullerin periyodik aralıklarla kullanılması doğrudur.

Doç. Dr. Cinssen, genital bölge pakliğinin sağlanmaması halinde zaman zaman doğurganlığı dahi etkileyen meselelerin yaşanabileceğine dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu:
“Bu mesele, ne yazık ki ulusumuz tarafından pek öğrenilmiyor. Oysa ki bu mevzuda Avrupa ülkelerinde genital bölgeye özel, havludan bezlere kadar ciddi bir yatırım yapılıyor. Kadınlarda hijyenin sağlanmamasına bağlı yaşanması olası meseleleri bildikleri için ehemmiyet gösteriyor. Ülkemizde de yeni yeni yatırımlar yapılmaya başlandı.”

Bu arada, genital paklik bezinin, çok kısa sürede Türkiye ’de de üretilmeye başlanacağı bildirildi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57915&cat=220&dt=2008/02/26

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.