Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gıdalar hasarlı kimyevilerle dolu

16.07.2021
38

Avrupa ülkesinde yapılan araştırmada, bazı besin mahsullerinde hasarlı maddeler bulundu. Natürel Yaşamı Koruma Vakfı WWF tarafından, İngiltere, İtalya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Finlandiya ve Polonya ’da marketlerde satılan …

Avrupa ülkesinde yapılan araştırmada, bazı besin mahsullerinde hasarlı maddeler bulundu.
Natürel Yaşamı Koruma Vakfı WWF tarafından, İngiltere, İtalya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Finlandiya ve Polonya ’da marketlerde satılan bir çok gıda üzerinde yapılan incelemeler, donakaltıcı neticeler ortaya çıkardı.

Peynir, balık, zeytinyağı, et gibi temel besinler üzerinde yapılan analizde, sanayide kullanılan hasarlı sentetik kimyevilere tesadüfüldü.

Zeytinyağı, peynir ve ette plastik üretiminde kullanılan “phthalates” maddesine tesadüfülürken, balık ve ette menedilmiş “organochlorine” tipi böcek ilacı, yeniden balıkta “musk ve organbitkiin” tanımlanırken, peynir ve ette yangın önlemede kullanılan bazı kimyeviler bulundu.

Natürel Yaşamı Koruma Vakfı tarafından açıklana raporda, bu besinleri alan harcayıcıların “hemen hasta olacakları gibi bir neticenin çıkarılamayacağını” belirtti. Ancak, bu kimyevilerin “uzun yarıyıllı tesirlerine ve düşük dozda da alınsa özellikle hamile bayanlarla çocuklar üzerindeki negatif tesirine dikkat çekildi.

WWF, Avrupa Birliği yetkililerini insan sıhhati ve etrafı koruma istikametinde daha tesirli adımlar atmaya çağırdı.
WWF ’un yürütmekte olduğu “detox” isimli kampanyanın başkanı Sandra Jen yaptığı açıklamada, “sıhhatli bir beslenme sürecinde dahi, günlük olarak bu derece muhtelif kimyevinin alınıyor olmasını bilmek gerçekten şok edici bir vaziyet. Tüm dünyada geçerli bu hasarlı madde zincirinin kırılması, Avrupa Birliği siyasetçilerinin, insan sıhhati ve etraf üzerinde güçlü bir istem göstermelerine bağlı” dedi.

Avrupa Meclisi, “insan sıhhatine hasarlı maddelerin sanayide kullanılmasına sınırlamalar getiren Reach isimli yasa tasarısını” bu sene sonuna kadar oylayacak. Etrafçılar, sanayi etraflarından gelen baskılar neticeyi tasarının sulandırıldığını korunuyorlar.

WWF açıklamasında, Avrupa Meclisinin yeteri kadar güvenlik sağlayacak bir standart tanımlamasının ve evhamlara yol açan kimyeviler yerine, tehlikesiz seçenek maddelerin kullanımına geçilmesini özümsemesinin ehemmiyetli olduğu kaydolundu.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=931&cat=220&dt=2006/09/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.