Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gizemi kabuğun içinde

12.04.2021
39
Gizemi kabuğun içinde

Günde bir avuç fındığın bunama ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bildirildi. Günde bir avucu geçmeyecek biçimde fındık harcamanın, beyin sıhhatini gözettiği ve ulus arasında “bunama” …

Günde bir avuç fındığın bunama ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bildirildi.

Günde bir avucu geçmeyecek biçimde fındık harcamanın, beyin sıhhatini gözettiği ve ulus arasında “bunama” olarak öğrenilen hastalığı önlemeye dayanakçı olduğu bildirildi.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof Dr. Nezihi Küçükarslan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, insanların hayat vakitleri uzadıkça, “demans” bunama olarak adlandırılan rahatsızlığın görülme sıklığının da çoğaldığını belirterek, “Alzheimer hastalığı demansa yol açan hastalıkların başında geliyor. Oran 60 yaşındaki şahıslarda yüzde 1 iken, 90 yaşın üzerindeki fertlerde bu yüzde 50′nin üzerindedir” dedi.

Doymuş yağlardan uzak beslenmenin kardiyovasküer hastalıkların önlenmesinde ehemmiyetli olduğunu vurgulayan Küçükarslan, şunları söyledi:

“Doymamış yağlar kalbi gözetiyor. Yapılan araştırmalar bize göstermiştir ki fındık doymuş yağlardan az doymamış yağlardan zengin bir yiyecek, başka bir deyişle kalp gözetmesi için ideal. Kesin bilgiler olmasa da fındığın kalbe bereketinin doymamış yağdan zengin olması olarak belirtiliyor. Tansiyon, kalp krizlerini önlemesi ve damarları güçlendirmesi de öteki verimlerinden. İçindeki doymamış yağlar sayesinde total kolesterol ve makûs mizaçlı kolesterol dediğimiz ‘LDL’ oranlarında belirgin düşme yapıyor.”

Kalp yanında beyini de gözetiyor
Prof. Dr. Küçükarslan, beynelmilel seviyede yapılan alzheimer araştırmalarında hastalığın beyinde ‘amyloid’ isimli bir maddenin birikmesiyle ortaya çıktığının görüldüğünü ifade ederek, “Bu madde amyloid plakları oluşturuyor ve neticede ulus arasında bunama denilen tablo oluşuyor. Yüksek seviyede iyi mizaçlı kolesterol ve düşük seviyedeki makûs mizaçlı kolesterol kalbi ve damar sistemi gözetirken aynı zamanda amyloid ismi verilen bu maddenin başlangıcı olan appoprotein ve beta-amyloid yaradılışını da eksiltmekte” diye konuştu.

Böylece fındığın makûs kolesterol seviyesini düşürürken kalbi gözettiği gibi beyni de gözettiğini belirten Nezihi Küçükarslan, “Demir, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, gibi minerallerin natürel kaynağı olan fındık, kalbimizin yanı gizeme beyin ve asap sistemimizi de gözetiyor. Kalp hastalıklarından ve bunamadan korunmak istiyorsanız günde bir avuç fındığı ilgisizlik etmeyin” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.