Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Grip aşısı olmanın bütün zamanı

29.04.2021
32

Onun hakkında öğrenmek istediğiniz her şey. Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Verem Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, tehlike altındaki …

gri aşısı
Onun hakkında öğrenmek istediğiniz her şey.

Karadeniz Teknik Üniversitesi KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Verem Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, tehlike altındaki şahısların fazla gecikmeden grip aşısı yaptırması gerektiğini, grip aşısı için en uygun zamanın, eylül-ekim ayları olduğunu söyledi.

Özlü, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, gribin ağır izleyen ve vefata neden olabilen bir hastalık olduğunu belirtti.

Gribin hakikat olarak solunum yollarında yerleşen ınfluenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu, yüksek ateş ve yaygın adale sızıları ve dargınlık ile izleyen, cemiyette aynı anda bir çok bireyi hasta oldurup çok rakamda vefatlara yol açan, basit dağılabildiğinden salgınlar yapan bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkati sürükleyen Özlü, şöyle devam etti:

”Grip, hakikat olarak, virüsü taşıyan hasta şahısların solunum yolu salgılarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar taşıtıyla dağılır. Çok basit bulaşmakta ve süratle dağılmaktadır. Özellikle mektepler, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur konutları gibi kalabalık ve topluca yaşanan etraflar hastalığın dağılmasında ehemmiyetli rol oynar. Gripten korunmak için kumpaslı yaşamak, uyku ve balanslı beslenmeyi ilgisizlik etmemek, içki ve sigara alışkanlığını sınırlamak ve şayet varsa tabandaki kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarının bakım ve rehabilitasyonunu usulüne göre yaptırmak gerekir.”

”GRİP AŞISI TEHLİKE ALTINDAKİ ŞAHISLARA ÖNERİLİR”
Özlü, gripten korunma emeliyle aşılar da geliştirildiğini, ancak aşıların herkese değil, tehlike altındaki şahıslara önerildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

”65 yaşını geçmiş, KOAH, astım gibi müzmin bir akciğer hastalığı ya da şeker, kalp, böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanlar, sağlık kurumunda ve huzurevlerinde çalışanlar, kış veya bahar aylarında doğum yapacak hamileler, sık sık seyahat eden, insanlarla yoğun teması olan şahıslar, daha fazla gecikmeden bir doz grip aşısı yaptırmalıdır. Bu tehlikeleri taşımayanların grip aşısı yaptırmaları koşul değildir.”

Eylül-ekim aylarının grip aşısı için en uygun zaman olduğuna dikkati sürükleyen Özlü, grip aşısı bu yarıyılda yaptırıldığında, grip salgınlarının başladığı kış ayları içerisinde bağışıklığın azami seviyede olacağını söyledi.

Özlü, grip aşısının her sene yinelenmesi gerektiğine sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=98297&cat=220&dt=2008/09/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.