Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Grip kalp krizine yol açabilir

17.08.2021
51

Gribin kalp hastaları üzerinde negatif bir tesiri var. Prof. Dr. İsmet Dindar, grip virüsünün kalp krizini tetikleyebileceği ihtarında bulundu. Prof. Dr. Dindar yaptığı yazılı açıklamada, …

Gribin kalp hastaları üzerinde negatif bir tesiri var.

Prof. Dr. İsmet Dindar, grip virüsünün kalp krizini tetikleyebileceği ihtarında bulundu. Prof. Dr. Dindar yaptığı yazılı açıklamada, gribin kalp hastaları üzerindeki negatif tesirine dikkat toplayarak, kalp krizini tetikleyebileceğini bildirdi.

Dindar, ”Kalp krizi, koroner damarlarda büyüyen plakların yırtılmasıyla damarın tıkanması neticeyi ortaya çıkar. Yapılan çalışmalarda grip virüsünün damarı tıkayan bu plakları dolaysız etkileyerek plağın yırtılmasına neden olabileceği gösterilmiştir. Bu plaklarda virüsün tespit etildiğini ortaya koyan çalışmalar da yayınlanmıştır. Her grip salgınında kalp hastalıklarından vefatın çoğalması da bu belirtileri destekliyor” dedi.

Gribe bağlı olarak oluşan direnç düşüklüğü ve ateş yüksekliğinin kalbin iş yükünü, dolayısıyla da oksijene lüzumunu artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Dindar, şunları kaydoldu: ”Grip aşısı, gribe bağlı ortaya çıkabilecek kalp krizlerini önlemektedir. Aşının kalp krizini eksilttiği muhtelif araştırmalarla gösterilmiştir. Bu mevzuda ABD ’de ve Güney Amerika ’da yapılan çalışmalar var. Özellikle ileri yaşlardaki, astım ve diyabeti olan kalp hastalarına grip aşısı yapılmasının, vefat ve kalıcı zarar tehlikesini ehemmiyetli miktarda eksilttiği çalışmalarla bildirilmektedir.

Kaynak: http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=106392

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.