Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Grip şişmanlatıyor

05.08.2021
19

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre Grip virüsü fazla kilo almaya yol açıyor… Malmö’de yapılan “Çocuklarda Kiloluluk” mevzulu seminerlerde bahsedilen araştırmanın başında bulunan Richard L Atkinson, …

grip
İsveç ’teki Karolinska Enstitüsü ’nün yaptığı araştırmaya göre Grip virüsü fazla kilo almaya yol açıyor…

Malmö ’de yapılan “Çocuklarda Kiloluluk” mevzulu seminerlerde bahsedilen araştırmanın başında bulunan Richard L Atkinson, “Gelecek veya bir sonraki yıl, grip sırasında kiloluluğu önleyici aşının elimizde hazır olmasını umuyoruz” dedi.

Atkinson, fazla kiloların hepsinin bundan kaynaklanmadığını, şişmanlamanın onda birinin virüse bağlı olduğunu aktardı. 500 kobay üzerinde yapılan araştırmada, kobaylar içerisinde kilolu olanların yüzde 30′unda Ad 36 virüsünün bulunduğu, cılızlarda bu oranın yüzde 11 ortamında kaldığı bilindi.

Atkinson, TV 4 Adlı İsveç televizyonuna yaptığı açıklamada ise; “Hayvanlarda yaptığımız deneylerde, hayvanların bir hayliyi virüsü enfeksiyon kaptıktan sonra şişmanladı. Maymunlar arasında ise bu oran yüzde 100′dü” diye konuştu.

İkiz kardeşler üzerinde yapılan deneylerde, birisine virüs bulaşırken, ötekisine toplantıdığı gözlemlendi. Atkinson bu gidişatı: “Enfekte olan, virüs bulaşan kardeş, daha kiloluydu. Bu da, virüsün kiloluluğa yol açtığının en sarih ispatıdır” şeklini açıkladı.

Tahlilci Atkinson ’a göre, Ad 36 virüsünün Deoksirübo Nükleik Asit ’sı hücre çekirdeğine giriyor ve bazı enzimler ile yağ hücrelerinin gelişmesine yol açıyor. Bu vakaların evcil hayvanlara tesirine işaret eden Richard L Atkinson; “Konut hayvanları da gitgide şişmanlıyor. Mesela konut kedileri artık daha fazla kilolu ama bu tavır farklılığından değil. Onlar hamburger yiyip, televizyon başında zaman geçirmiyor, bilgisayar başına bitkiurmuyorlar, yeniden de kilo alıyorlar” biçiminde konuştu.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=66128&cat=220&dt=2008/04/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.