Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Grip ve nezle için temkin alın

14.04.2021
36

Sağlık Bakanlığı, sıhhatli, yeterli ve balanslı beslenmenizi öneriyor.. Sağlık Bakanlığı, kış aylarının en aşikar hastalıklarından grip ve nezleden korunabilmenin, ”sıhhatli, yeterli ve balanslı beslenme” ile olası …

Sağlık Bakanlığı, sıhhatli, yeterli ve balanslı beslenmenizi öneriyor..

Sağlık Bakanlığı, kış aylarının en aşikar hastalıklarından grip ve nezleden korunabilmenin, ”sıhhatli, yeterli ve balanslı beslenme” ile olası olabileceğini açıkladı.

Açıklamada, havaların soğuması ile beraber genellikle yağlı ve şekerli yiyeceklere meylin çoğalması, kapalı etraflarda ve gecelerin uzaması sebebiyle televizyon başında fazla zaman geçirilmesi dolayısıyla beden ağırlığında istenmeyen doğrultuda farklılıklar oluşabildiği andırdırıldı.

Açıklamada, sıhhatli beslenme için şu tekliflerde bulunuldu:
Dört gıda grubunda bulunan muhtelif gıdalardan, günde en az 3 ana, 3ara öğünde yeterli ölçüde harcanmalı.
Korunma sistemini kuvvetlendirici tesiri olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminleri kapsayan havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı gizeme portakal, mandalina, elma gibi meyveler yenilmeli.
Gerek C vitamini gereksiniminin karşılanmasında gerekse de akışkan alımınakatkı sağlaması açısından taze bunalmış meyve sularının tüketimi sıkça yapılmalı.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde ehemmiyetli tesire sahip E vitaminini sağlamak için yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibiyağlı tohumlar ve kurubaklagiller yeteri ölçüde harcanmalı.

Kış aylarında yoksun kalınan güneş ışınları, bedenin D vitamini gereksinimini karşılayamamasına neden olur. Balık, çoklu doymamış yağ asitleri omega 3, kalsiyum, fosfor, selenyum, iyot minerallerinden alınmalı.
Yağ tüketimine özellikle dikkat edilmeli, katı margarin, tereyağı ve yoğun yağlı etlerden uzaklaşılmalı.
Kilo kontrolününü sağlanması için saf şeker ve şekerli gıdalar yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi bütün hububat mahsullerinin harcanmasına dikkat edilmesi gerekir.

Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar ve meyve tatlılarının seçim edilmesi ve hareketsizliknedeniyle çoğalan sindirim problemlerinin önlenmesi için fiziksel etkinlik yapılmalı.

Beden ısısını balansta yakalayabilmek emeliyle bol akışkan alımı yapılmalı.
Her gün en az 2-2.5 litre su içilmeli.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=45172&cat=220&dt=2007/11/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.