Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gün içinde uykunuz varsa, sabahları başınız ağrıyorsa dikkat

12.04.2021
5
Gün içinde uykunuz varsa, sabahları başınız ağrıyorsa dikkat

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, horlamanın, tıkayıcı uyku apne belirtisinin ehemmiyetli bir bulgusu olabileceğini belirterek, “Tıkayıcı uyku apne belirtiyi, üst solunum yollarının daralması neticeyi soluk alıp vermenin 10 saniye ve üzerinde durmasıdır. Bu vaziyet yaşamı tehdit edebilecek rahatsızlıklara yol açabilir” dedi.
VM Medical Park Mersin Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Arıkan, horlamanın yol açtığı ve yaşamı tehdit eden tıkayıcı uyku apne belirtiyi hakkında bilgiler verdi.
Yetişkinlerin takribî yüzde 40 ’ının horladığını, yüzde 25 ’inin ise kumpaslı olarak her gece horladığını söyleyen Arıkan, “Erkeklerde bayanlara göre 2,5 kat daha sık görülür ve yaşla beraber görülme sıklığı çoğalır. Horlama, tıkayıcı uyku apne belirtisinin ehemmiyetli bir bulgusu olabilir. Kumpaslı olarak her gece horlayan hastaların yüzde 50 ’sinde bu vaziyet görülür” diye konuştu. Tıkayıcı uyku apne belirtisinin, üst solunum yollarının daralması neticeyi soluk alıp vermenin 10 saniye ve üzerinde durması olduğunu belirten Dr. Arıkan, bu vaziyetin yaşamı tehdit edebilecek rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi. Hastalığın bulguları hakkında da bilgiler veren Arıkan, “Gece terlemesi, yoğun şekilde horlama, gün içinde uyuklamalar ve fazla uyku hali, sabah baş sızısı, kalpte çarpıntı ve ritim bozukluğu, karakter farklılıkları, hafıza kaybı, cinsel istekte eksilme, çocuklarda uykuda altına kaçırma ve mektep galibiyetinde düşme gibi bulgular olabilir” ifadelerini kullandı.
“Rehabilitasyona kilo vererek başlayın”
“Kilolu insanlar, kısa kalın boyuna sahip olanlar, dilin büyük, çenenin geride olduğu gidişatlar tehlike oluşturabilir” diyen Arıkan, şöyle devam etti:
“Tıkayıcı uyku apne belirtiyi rehabilitasyonu için kilo vermek, uyku pozisyon terapisi, içki ve uyku ilaçlarından uzak durma, akşamları hafif yemekler yemek gibi tutum farklılıkları yapılmalıdır. Tutum farklılıklara ek olarak, PAP rehabilitasyonu pozitif hava yolu tazyiki vererek solunum yollarını sarih yakalama, cerrahi rehabilitasyon, tıkanıklığa neden olan rahatsızlığın ortadan kaldırılması ve solunum yollarının sarih hale getirilmesi lüzumludur.”PARTNER Bu nasıl moda?Meme illet hastalıkinde BRCA testiGerekli ihtiyatlar alınmazsa, pbitkiansiyel osteoporoz adayısınız

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.