Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güz geldi diye canınız bunalmasın

28.04.2021
7
Güz geldi diye canınız bunalmasın

Psikolog Tozlu, güz mevsiminde yaşanan bunalım haliyle alakalı bilgi verdi Memorial Sağlık Kurumu Psikiyatri Kısmı hekimlerinden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, özellikle güz mevsiminde yaşanan bunalım haliyle …

Psikolog Tozlu, güz mevsiminde yaşanan bunalım haliyle alakalı bilgi verdi
Memorial Sağlık Kurumu Psikiyatri Kısmı hekimlerinden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, özellikle güz mevsiminde yaşanan bunalım haliyle alakalı bilgi verdi:

* ‘Mevsimsu baskın bunalım ’ aynı zamanda mevsimsu baskın duygu gidişat bozukluğu olarak da adlandırılır ve her sene aynı yarıyılda ortaya çıkar. Genellikle güz veya kış başlangıcında başlar, baharda veya yaz başlarında sona erer.

* ‘Mevsimsu baskın bunalım ’, kış aylarında zaman zaman insanın içine çöken kasvetten değişiktir ve daha ağır yaşanabilir. Bulguları genellikle bunalımın bulguları ile aynıdır: Yeis hali, anksiyete, asaplılık, alaka kaybı, sosyal etraflardan çekilme, konsantrasyon bozukluğu, fazla bitkinlik, enerji kaybı, uykuda eksilme, karbonhidrat alma isteği, iştahta açılma ve kilo alma…

* Bütün olarak nedeni öğrenilmiyor ve bu mevzuda iki ayrı görüş mevcut. Birinci görüşe göre; güz ve kış aylarında güneş ışığının eksilmesi, uyku ve hormonları tertip eden biyolojik saatin bozulmasına neden olur. İkincisi ise; yeniden güneş ışınının eksilmesi ile beyindeki kimyevi maddelerin kumpasında bozulma olur ve bu bozulma depresif duyguların yaşanmasına neden olur. Hadiselerin takribî yüzde 70- 80′i bayandır ve vasati 30 yaşlarında ortaya çıkar.

* Mevsim farklılığına bağlı vaziyetlerde birey dışarıda daha fazla zaman tüketerek, kumpaslı beslenerek lüzumlu vitamin ve mineralleri alarak, her gün kesinlikle yaşadığı mekanı havalandırarak, haftada üç gün 30 dakika egzersiz yaparak, her gün hava bulutlu olsa dahi sarih havada 30 dakika yürüyerek ve sosyal yaşamını devam ettirerek bulguların üstesinden gelebilir. Fakat bulgular çok yoğunsa, bir uzmana müracaat etilmesi gerekir.

Didem SEYMEN/SABAH

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1032&cat=220&dt=2006/09/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.