Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Haftada 1 saat yürüyün

16.08.2021
14

ABD’de yapılan bir araştırma, fiziksel aktivitenin kolon illet hastalıki riskini azalttığını ortaya koydu. Washington Ünieversitesi Top Okulu’ndan Dr. Kathleen Y. Wolin, haftada sadece bir saat yürüyüş yapmanın …

ABD ’de yapılan bir araştırma, fiziksel aktivitenin kolon illet hastalıki riskini azalttığını ortaya koydu.

Washington Ünieversitesi Top Okulu ’ndan Dr. Kathleen Y. Wolin, haftada sadece bir saat yürüyüş yapmanın hastalığa karşı koruduğunu bildirdi.

Wolin, International Journal of Cancer dergisindeki araştırmasında, “Bulgularımız gösteriyor ki, düşük yoğunluklu aktiviteler riski azaltmada yeterli olmakla birlikte, daha kuvvetli aktivite riski daha da azaltabilir” diye yazdı.

Araştırmada 40-65 yaş arası 79 bin 295 kadın 16 yıl boyunca takip edildi. Bunların 547′si bu zaman içinde kolon illet hastalıkine yakalandı.

Araştırmada, haftada 1 ila yaklaşık 2 saat yürüyen kadınların yürümeyenlere oranla kolon illet hastalıkine yakalanma riskinin yüzde 31 daha az olduğu tesbit edildi.

Haftada 4 saatten fazla orta derecede veya kuvvetli egzersiz yapan kadınların illet hastalıke yakalanma oranının ise haftada bir saatten az süreyle egzersiz yapanlara kıyasla yüzde 44 daha az olduğu belirlendi.

AA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52285&cat=220&dt=2008/01/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.