Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamburgerin 1 saatte bedenimizde alana getirdiği farklılıklar!

29.04.2021
25
Hamburgerin 1 saatte bedenimizde alana getirdiği farklılıklar!

Lezzeti ve süratli tüketimi nedeniyle bir çoğumuzun beslenme seçimleri arasında yer alan hamburgerler bakın tüketimden 1 saat sonra nelere yol açıyor?

Fast Food mahsulleri, beslenme gereksinimlerimizi gidermek için us almaz derecede basitlik sağlayan ve lezzetiyle kezlerce harcamamızı sağlayan mahsullerdir. Ancak bu mahsuller lezzetli olmalarının yanı gizeme her zaman bedenimiz için gereksinim dinlenen enerjiyi karşılama mevzusunda iyi olmayan alternatifler arasında yer alır.

İLK 10 DAKİKALIK SÜREÇTE HER ŞEY BAYAĞI GİBİ GÖZÜKEBİLİR
Bir hamburger yedikten takribî 10 dakika sonrasında insan bedeninde tam metabolik faaliyetler bayağı ve muntazam bir şekilde işler. Ancak harcamış olduğunu hamburgerin yüksek kalori kapsaması nedeniyle kısa bir müddet sonra bedende kan şekeri süratle yükselmeye başlar. Harcadığımız hamburger sonrası iyi sezmemizi sağlayn nörotransmitter dopamin gibi kimyevilerin beyinde salgılanması/çoğalması ile beraber kendimizi yediğimiz hamburgerin ne kadar da lezzetli olduğunu düşünürken bulabiliriz.

20 DAKİKA SONRASI YAVAŞ YAVAŞ DOPAMİN ALT DOĞRU İNER
Hamburger tüketiminin 20-30 dakikalık bir süreç sonrasında ise dopamin seviyeyi alt doğru inmeye ve eksilmeye başlar. Hamburgerin içinde bulunan yüksek fruktozlu  darı şurubu ve sodyum minerallerinin aktifliğinde bedenimiz, yediğimiz hamburgere karşı daha şiddetli bir tutku dinler. Bu gidişat ilerleyen süreçte obezite, şeker ve kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Daha sonra, sodyum mineralleri takribî 970 miligram kadar bedenimizde dehidrasyona neden olur ve böylece böbreklerimiz ve kalbimiz daha süratli çalışır. Kan tazyikinin yükselmesi ile beraber tatlı yeme isteği hasıl olur.

40 DAKİKA SONRASINDA TATLI KRİZLERİ BAŞLAR
Aradan geçen 40 dakika sonrasında ise bedenimiz muhtemelen, belirttiğimiz şekerli gıdalara karşı hala şiddetli bir tutku dinleyecektir. Ve sonuç itibariyle kan şekeri seviyesinde alana gelen kayıplar bizi abur cubur olarak ifade edebileceğimiz yoğun şeker ihtiva eden ve olduğundan daha çekiciymiş gibi görünen besinleri yemeye sevk edecektir.

SİNDİRİMİ SANILAN AKSİNE 3 GÜNÜ BULABİLİR
50-60 dakika geçtiğinde ise yavaş bir sindirim periyodu başlar. Ancak yediğiniz hamburgerin içerisinde hayvansal ve trans yağlar kullandığı için bu yağların sindirimi 3 günü bulabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.