Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamile misiniz? Dişinize dikkat edin!

27.07.2021
19
Hamile misiniz? Dişinize dikkat edin!

Hamileyken istediğiniz her şeyi yiyebilme rahatlığı size pahalıya mülk olabilir. Esra Arkadaş – Gebelikte bayanların tatlıya ve abur cubura daha fazla yönelmeleri ve genellikle geceleri de …

Hamileyken istediğiniz her şeyi yiyebilme rahatlığı size pahalıya mülk olabilir.

Esra Arkadaş – Gebelikte bayanların tatlıya ve abur cubura daha fazla yönelmeleri ve genellikle geceleri de yemek yemeleri sebebiyle bu yarıyılda dişlerinin daha kolay çürüdüğü bildirildi.

Konya Diş Doktorları Odası Başkanı Birol Karakaya, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, gebelik yarıyılında bedendeki balansın bozulmasının dişlerin daha tez çürümesine civar hazırladığını söyledi.

Bayanların gebelik evvelinde ve gebelik yarıyılında diş doktoruna müracaat etmelerinin ehemmiyetli olduğunu belirten Karakaya, bu yarıyılda yaşanan hormonal farklılıkların plak birikimi ve diş etinde şişme, kızarıklık, kolay kanama gibi gidişatlara yol açtığını bildirdi.

Gebelikte diş çürümesi ve diş kaybının en ehemmiyetli sebebinin bu yarıyılda bayanların tatlıya ve abur cubura daha fazla yönelmeleri olduğunu ifade eden Karakaya, ayrıca klasik şahısların aksine hamile bayanların sıkça gece kalkıp yemek yediklerini ifade etti.

Tüm bunlardan sonra ağız ve diş bakımının önemsememe edilmesinin diş çürüklerine yol açtığını bildiren Karakaya, şöyle konuştu:

”Hamile bayanlar, bu yarıyılda istedikleri her şeyi yiyebilme rahatlığını buluyorlar. Hamile bayanlarda tatlıya ve abur cubura fazla bir istek beliriyor. Ayrıca sıkça gece de kalkıp bir şeyler yiyorlar. Bunlardan sonra diş fırçalama ise önemsememe ediliyor. Bayanlar, özellikle gebeliğin ilk aylarında görülen kusma vaziyetlerinden sonra ağız bakımına yeterince umursamıyor. Ayrıca diş etleri alınganlaşan anne, kanamalardan dolayı diş fırçalamaktan sakınıyor. Tam bunlar hamile bayanlarda, daha kolay diş çürümesine neden oluyor.”

-GEBELERE ”ERİNMEYİN” UYARISI-
Bu sebeple gebelikte diş sıhhatine klasik yarıyıldan daha fazla özen göstermek gerektiğini belirten Karakaya, ”Yapılacak şey çok güç değil. Bu yarıyılda balanslı beslenme diş meselelerini büyük miktarda eksiltecektir. Süt ve süt mahsulleri, yeşil yapraklı sebzeler yenilerek kalsiyum alınabilir. Ayrıca ağız ve diş bakımı, erinilmeyip önemsememe edilmezse, bu yarıyıl dişlerde kayıp olmadan bitirilebilir” dedi.

Karakaya, bebeğin ileride sıhhatli dişlere sahip olması için de gebelik yarıyılında balanslı beslenmenin çok ehemmiyetli olduğuna sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32820&cat=220&dt=2007/08/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.