Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hangi yemek için ne kadar spor yapmalıyız?

01.04.2021
7
Hangi yemek için ne kadar spor yapmalıyız?

Diyetisyen Ekin Altın, yediklerimizi yakmak için hangi egzersizden ne kadar zaman yapmak gerektiğini açıkladı Bahar geldi. Çoğu birey için perhiz mönüleri “olmazsa olmazlar” arasında yerini aldı. …

Diyetisyen Ekin Altın, yediklerimizi yakmak için hangi egzersizden ne kadar zaman yapmak gerektiğini açıkladı

Bahar geldi. Çoğu birey için perhiz mönüleri “olmazsa olmazlar” arasında yerini aldı. Çünkü, özellikle de kalorili şeyler harcamak, fazla kilolardan kurtulma mücadelesinde olanlara pahalıya mülk olabilir. Peki arada bir kendini yakalayamayıp kaçamak yapanlar, yediklerini yakmak için neler yapmalı?

CANINIZ BİR DİLİM PİZZA MI ÇEKTİ?
Sıcacık bir pizzaya hayır diyemediniz mi? 180 gramlık bir dilim pizza takribî 330 kalori. O kaloriyi yakabilmek için 1 saat süresince hiç durmadan yüzmeniz gerekiyor. Bu size 324 kalori yaktıracak.

HAMBURGERE HAYIR DİYEMEDİNİZ Mİ?
Çeşidine, etinin gramajına ve ekmeğine göre değişmekle beraber vasati 110 gramlık bir adet hamburger 240 kalori ediyor. Bu alınan kaloriyi yakmak için tempolu bir biçimde 2 saat yürümek gerekiyor.

1 DİLİM ÇİKOLATALI PASTA MI?
Özellikle bayanların bırakılmazı çikolatalı pasta? Geri çevirmek nasıl da güçtür pek çoğu için! Ama yemeden evvel bir kere daha düşünün. Çünkü 70 gramlık bir dilim çikolatalı pasta takribî 275 kalori ediyor. O pastanın kalorisinin size kilo olarak dönüşünü yasaklamak için vasati 2 buçuk saat faal bir biçimde konut işi yapmak gerekiyor.

BAKLAVA YEDİNİZSE HAYDİ DANS ETMEYE
40 gramlık bir dilim baklavayı harcamanın faturası 240 kalori. Onu yakabilmek için ise hiç durmadan 1 buçuk saat dans etmek gerekiyor.

MEŞRUBATLARA DE DİKKAT!
Peki ya içecekler? Bahar aylarıyla akışkan gereksinimi çoğalacak. Tükettiğiniz akışkanı yerine koymak için harcayacağınız içeceklere dikkat! Misalin 330 cc ’lik bir kutu hazır vişne suyu 178 kalori. Onu yakmak için vasati 300 dakika başka bir deyişle 5 saat durmaksızın merdiven inip çıkmak gerekiyor.

SÜTLÜ KAHVE Mİ İÇTİNİZ?
1 fincan banal yağlı süt ile şekerli sütlü kahve içtiğinizde 150-160 kalori almış oluyorsunuz. Onu yakabilmek için ayakta 3-3.5 saat bulaşık yıkamak bu kaloriyi ancak kaybettiriyor.

ŞEHİRLE DE KEBAP MI?
300 gramlık bir porsiyon İskender kebap 580 kalori ediyor. Bunun size yağ olarak dönüşünü yasaklamak için takribî 2 saat bisiklet çevirmek gerekiyor.

PİDE ZİYAFETİ Mİ ÇEKTİNİZ?
140 gramlık 1 porsiyon pide yediğinizde ise pidenin çeşidine göre değişmekle beraber vasati 305 kalori alıyorsunuz. Bunu yakmak için 1 buçuk saat aerobik egzersizi yapmanız gerekiyor.

1 TANECİK LAHMACUN MU DİYORSUNUZ?
1 adet lahmacun 80gr yemek bize 160 kaloriye mülk oluyor. Bunu yakmak için 30-45 dakika basketbol oynamak gerekiyor.

SUCUKLU YUMURTA NEŞEYİ Mİ?
Pazar sabahı ailece kahvaltı yapacaksınız. Canınız şöyle sahanda kızarmış sucuklu yumurta çekti! Katlanamadınız ve 150 gramlık 1 porsiyon kızarmış sucuklu yumurta yediniz. 363 kalori almış oluyorsunuz. Bu kalori için 1.5- 2 saat arası kayak kros sporu yapmanız gerekiyor.

MAKARNAYA KARŞI KOYAMADIYSANIZ…
200 gramlık 1 porsiyon domates soslu makarna yediyseniz 286 kalori aldınız demek. Bu kaloriyi yakabilmek için 2 buçuk saat faal bir biçimde konut pakliği yapmak gerekiyor. 200 gramlık 1 porsiyon domates soslu makarna yediyseniz 286 kalori aldınız demek. Bu kaloriyi yakabilmek için 2 buçuk saat faal bir biçimde konut pakliği yapmak gerekiyor.

1 porsiyon kremalı mantarlı kızarmış tavuk parçalarından oluşan bir makarnanın ise 545 kalori olduğunu öğreniyor muydunuz? Bunu eritebilmek için hiç durmadan 60 dakika koşu yapmak gerekiyor.

PATATES KIZARTMASI YEDİYSENİZ
Ketçap ve mayoneze daldırdığınız patates kızartmasının kalorisi oldukça yüksek. 100 gramlık bir porsiyon patates kızartması 390 kalori. Yanında bir tatlı kaşığı ketçap 20 kalori, mayonez de 148 kalori. Başka Bir Deyişle bir anda bütün 558 kalori aldınız demek. Bunun için 1 buçuk saat yüksek süratte kürek sürüklemeniz gerekiyor.

TEREYAĞLI KARİDESSİZ OLMAZ MI DİYORSUNUZ?
100 gramlık 1 porsiyon tereyağlı karides 267 kalori anlamına geliyor. Bunu eritebilmek için takribî 1 saat süresince süratli tempodu yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/935643-hangi-yemek-icin-ne-kadar-spor-yapmaliyiz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.