Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hemen herkesin meseleyi: Baş sızısı

28.04.2021
29

Sızı sürükleyenler dermanı ilaçlarda arıyor ancak bu da tehlikeli… Akdeniz Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Babür Dora, suratlarca çeşit …

baş ağrısı

Sızı sürükleyenler dermanı ilaçlarda arıyor ancak bu da tehlikeli…

Akdeniz Üniversitesi AÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Babür Dora, suratlarca çeşit baş sızısı bulunduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Babür Dora, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, suratlarca çeşidi olan baş sızılarını iki grupta değerlendirdiklerini belirtti.

Birinci grubun genetik geçişli migren ile gerilime bağlı baş sızıları, ikinci grubun ise hastalık neticeyi oluşan baş sızıları olduğunu ifade eden Dora, çalışanlarda en sık görülen baş sızısının, yoğun iş temposu, kasvet ve stres neticeyi ortaya çıktığını söyledi.

Dora, özellikle 20 ile 50 yaş arasındaki grupta gerilime bağlı bu çeşit sızıların yüksek olduğunu kaydoldu.

Eğitim şartlarının ağırlığı ve imtihanlar sebebiyle ilkokul çağındaki çocuklarda da strese bağlı baş sızılarının çoğaldığına işaret eden Dora, ”Çocuklara imtihanlar sebebiyle büyük yük bindiriliyor. Stresten sıkılan çocuklarda da baş sızısı görülüyor. Yetişkinler streslerini ifade edebiliyorlar ama çocuklar stresli olduklarını ifade edemedikleri için baş sızısından şikayet ediyorlar” dedi.

Doç. Dr. Babür Dora, suratlarca çeşit baş sızısından en sık görülenin migren olduğunu söyledi. ”Türkiye’de 5 bayandan ve 15 erkekten birinde migren olduğunu” bildiren Dora, migreni olan şahısların, banal insanların aksine ışık, ses ve kokudan rahatsız olduklarını anlattı. Dora, migrenli şahısların bazı ilaçlar sayesinde hayat niteliğinde çoğalış sağlanabildiğini vurguladı.

Kesintisiz sızı kesici ilaç kullanmanın bağımlılık yapabileceğini ifade eden Dora, baş sızısında hemen ilaç kullanmak yerine sızının sebebinin tanımlanması gerektiğini söyledi.

”Bir şahıs 10 günden fazla sızı kesici ilaç kullanıyorsa o şahıs ilaç bağımlılığına gidiyor demektir” diyen Dora, başı üç günden fazla ağrıyanlar kesinlikle nöroloğa tetkik olmaları gerektiğine sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=78852&cat=220&dt=2008/06/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.