Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her beş şahıstan biri ruh hastası

04.04.2021
16

Bugün Dünya Ruh Sıhhati Günü… Türkiye ’de her beş şahıstan biri ruhsal sağlık problemi yaşıyor. Buna rağmen hem psikiyatr, hem de yatak rakamı eksik ve Türkiye …

Bugün Dünya Ruh Sıhhati Günü… Türkiye ’de her beş şahıstan biri ruhsal sağlık problemi yaşıyor. Buna rağmen hem psikiyatr, hem de yatak rakamı eksik ve Türkiye ruh sıhhati kanunu olmayan tek Avrupa ülkesi.

HEKİM VE YATAK RAKAMI EKSİK
Türkiye ’de 6 bin yatak, 1200 psikiyatr olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri dalı öğretim azası Dr. Alp Üçok, “Bu olması gerekenin onda birinden az. Norveç ’in popülasyonu Türkiye ’nin onda biri ama bu ülkedeki yatak rakamı Türkiye ’yle aynı” dedi.

RUH SIHHATİ KANUNU YOK
Araştırmalara göre her 5 şahıstan birinin ruhsal sağlık meseleyi var. Ancak Türkiye, ruh sıhhati kanunu olmayan tek Avrupa ülkesi. Uzmanlar, legal çerçeve olmadığı için hasta hakları ihlallerinin de arttığını dikkat topluyor.

Türk Psikiyatri Derneği Başkanı Dr. Şahika Yüksel, “Ruhsal meseleleri olanlar ikinci tasarıya itiliyor. Bu şahıslar kendi haklarını korunamadıklarından onlar için kesinlikle bir ruh sıhhati kanunu gerekiyor” derken, 5 yıldar ruh sıhhati kanunu üzerinde çalıştıklarını ifade eden Dr. Üçok ise “Hastanın hakları nelerdir, devletin mesullükleri nelerdir? İşte tüm bunların tanımlanacağı bir yasa çıkması için uğraşıyoruz” dedi.

REHABİLİTASYON FİYATLARI YÜKSEK
Ruhsal sağlık meselelerinin rehabilitasyon fiyatları da oldukça yüksek. Parasal açıdan psikiyatra gidecek eforu olmayanlar, bu alanda uzmanlaşmış sağlık kurumulara müracaat etmek zorunda. Ancak bir hayli şahıs “mühürleneceği” evhamıyla bu sağlık kurumulara gitmek istemiyor.

Dr. Üçok, “Ciddi psikiyatrik meseleyi olanların önündeki en temel mani rehabilitasyonun sağlık kurumunun duvarlarıyla hudutlu olması. Hasta ağır yarıyılında sağlık kurumunda uyuyor, çıktığında sahiplenilmiyor. Ayrıca herkesin Bakırköy Ruh ve Asap Hastalıkları Sağlık Kurumu ’ne ya da İstanbul Tıp Fakültesi ’ne ya da Hacettepe ’ye gitmesi olası değil. Yoğun arz bu sağlık kurumulardaki takımların kapasitelerini negatif etkiliyor” dedi.

RUH HASTALARI NEDEN DIŞLANIYOR?
Şahika Yüksel ’e göre bu fobilerimiz cemiyetsel:
“Genellikle efora merakımız var, güçlü insanlardan korkuyor, dediklerini yapıyoruz. Hatta laflarından çıkamıyoruz. Güçlü olmayanlara ise enerjimizi sarf etmiyoruz, onları çürük olarak bir kenara ayırabiliyoruz. Bu bazen beyaz-siyah olabiliyor, bazen heteroseksüel-homoseksüel olabiliyor, bazen de ağır ruh hastası olan-olmayan olabiliyor.”

Yüksel ’e göre işin makûs tarafı bu tip önyargıların cemiyette olduğu kadar sağlık çalışanları arasında da yaygın olması.

Hastalara müteveccih ön yargıların aşılması için çalışmalar tüm süratiyle sürüyor. Bunların başında ise ruh sıhhati kanunu geliyor. Ruhsal hastalıklar alanında çalışan 18 derneğin oluşturduğu Ruh Sıhhati Platformu hükümetten bir an evvel bu mevzudaki tertip etme ve yetkileri netleştiren kanunu çıkarmasını istiyor.

NTV / Sibel GÜNEŞ

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2592&cat=220&dt=2006/10/10

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.