Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her Yıl 200 bin Kişinin Kalbi Duruyor

16.08.2021
12

Türkiye’de her yıl 200 bin kişi kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye ’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle …

Türkiye ’de her yıl 200 bin kişi kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye ’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor.2020 yılında ise kalp-damar hastalıkları yüzünden meydana gelen ölümlerin iki kat daha artacağı tahmin ediliyor.

Türkiye ’de kalp ve damar hastalıklarının olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla bir eylem planı hazırlandı. Sağlık Bakanlığı ’nın koordinatörlüğünde Türk Kardiyoloji Derneği ’nin öncülüğünde 50 uzman tarafından hazırlanan Ulusal Kalp Sağlığı Politikası ’nda şişmanlık, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara içiminin önlenmesiyle kalp-damar hastalıklarının görülme sıklığının yarıya indirilebileceği belirtiliyor.
Raporda, önemi vurgulanan bir diğer nokta da, kalp-damar hastalıklarıyla ilgilenen hekimler ile sağlık ocağı gibi birinci basamak sağlık hizmet birimlerinde çalışan doktorların meslek içi sürekli eğitimleri. Raporda, kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin engellenmesinde ilaç tedavisinin de altı çiziliyor. Halka risk faktörleriyle ilgili farkındalık yaratacak kampanyaların olumlu etkisinin çok büyük olduğunu söyleyen Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, “Derneğimizin yürüttüğü 12 ’ye 8.  Hipertansiyon Farkındalık Kampanyası ’nı buna örnek gösterebiliriz. İki ay süren bu kampanya sayesinde hipertansiyon ile ilgili halkın ilgi düzeyi yüzde 7 oranında arttı.” diye konuştu.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=8447&cat=220&dt=2006/12/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.