Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hipertansiyondan nasıl korunur? Hipertansiyon hakkında balaka

05.08.2021
20
Hipertansiyondan nasıl korunur? Hipertansiyon hakkında balaka

Çağın hastalığı hipertansiyondan nasıl korunur , hipertansiyon önlenebilir mi? Hipertansiyondan korkmayın, önleyin! Yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyondan nasıl korunur ? Dünyada en yaygın görülen hastalık …

Çağın hastalığı hipertansiyondan nasıl korunur , hipertansiyon önlenebilir mi? Hipertansiyondan korkmayın, önleyin!

Yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyondan nasıl korunur ? Dünyada en yaygın görülen hastalık cinslerinden bkocaman olan yüksek tansiyon hasta oranını Dünya Sağlık Teşkilatı takribî 1 milyar şahıs olarak verdi.

Bu oranla başa çıkmak için son senelerde natürel antioksidanlar özellikle hipertansiyon ve kalp damar hastalıklarında rehabilitasyon edici olarak kullanılıyor.

Ayrıca antioksidanlardan zengin sebze ve meyvelerin, kumpaslı kullanılmasına bağlı olarak, kan plazmasında antioksidan seviyesi yükselebileceği ve buna bağlı olarak yüksek tansiyon seviyesinde düşme sağlanabildiğini ortaya koyan çalışmalar bulunuyor.

Peki natürel antioksidanlar nedir? Şişli Florence Nightingale Sağlık Kurumu ’nden Beslenme ve Perhiz Uzmanı Tuba Kayan Tapan natürel antioksidanları şöyle açıkladı:

Domates ve domates mahsulleri: alfa-tokoferol, flavanoidler ve özelikle karbitkienoitler beta-karbitkien gibi ehemmiyetli antioksidanlar bakımından zengindir. Domatesteki en güçlü karetonoid likopendir. Bu bileşenler oksidasyonu önlediği için, platelet kümeleşmesini yasaklayarak, kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir.

Zencefil: Tropic bölgelerde yetişen bir bitkidir. Kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini kapsar. Perhizle beraber alındığında termojenik tesiri çoğaldırarak zayıflamaya takviyecidir. Yapılan çalışmalarda, kan basıncını düşürücü tesiri bulunmuştur. Beden yağının eksilmesini sağlayarak, yüksek tansiyonu düşürücü tesiri vardır.

Kırmızı ve siyah meyveler: Antioksidan maddelerden oldukça zengin oldukları için, oksidatif zararı ortadan kaldırarak, hücre ve damarlardaki zararın önüne geçerler. Yabanmersini, mürver, böğürtlen, frambuaz, çilek bu gruba girmektedir. Kan basıncını düşürücü tesirleri vardır.

Posa: Meyve, sebze, kurubaklagiller, bütün hububatlı besinler, yağlı tohumlar posadan oldukça zengindir. Yüksek posa alımı 30-35 gr/gün, hipertansiyonu düşürdüğü yapılan araştırmalarda gösterilmektedir. Özellikle meyveleri kabuğuyla yemenin tabiki yiyice yıkdıktan sonra sağlımız için oldukça faydalı antioksidan içeriği ve yüksek posa içeriği sayesinde kan basıncını tertip ettiği bildirilmektedir.

Kafein: Kolalı meşrubatlar, çikolata ve kahvede bulunur. Yüksek kafeinin bedenin adrenali salgılanmasına neden olarak tansiyonu rakımcı tesiri bulunmaktadır.

Sarımsak: İçinde 33 çeşit kükürt bileşği vardır. Aynı zamanda çinko ve C vitamininden de zengindir. Damar tıkanıklığı önlemesinin yanında, tansiyon düşürücü olarak da bilinmektedir.

Omega 9: Zeytin yağı, avakado, badem, yer fıstığı, pecan fındığı, fındık yağı omega 9 kapsayan yağlardır. Oleic asit olarak adlandırdığımız omega 9, damar sertliği tehlikesini düşür ve kan basıncını dengeler.

Omega 3: Balık somon, uskumru, semizbitkiu ve yağlı tohumlarda bulunur. Kan basıncını düşürücü tesiri çalışmalarca ispatlanmıştır. Haftada 2 gün balık tüketimi önerilmektedir.

Fiziksel etkinlik: Sedanter yaşam süren şahıslarda, hipertansiyon büyüme tehlikeyi, kumpaslı fiziksel etkinliği olanlara göre, %20-50 daha fazladır.

HİPERTANSİYONU ÖNLEYİN!
Beslenme ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Tuba Kayan Tapan hipertansiyonu hakimiyet altına almak ve ondan korunmak için bazı önerilerde bulundu. İşte Diyetisyen Tapan ’dan beslenme teklifleri:

– Yemeğin tadına bile bakmadan elimize tuzluğu almayalım

– Tuzsuz ekmek yiyelim

– Konserve, turşudan uzak duralım, özellikle turşu çok tuzludur

– Salamura besinleri harcamayalım

– Tuzu azaltılmış peynir yiyelim

– Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız biber, sirke, limon suyu ve değişik bitkilerle yemek tatlandırılabilir.

– Sosların çoğu tuzludur

– İşlenmiş etlerden sucuk, pastırma, sosis, salam, jambon sakınalım

– Galeta unu, kraker, mısır gevreği, patlamış mısır unutmayınki tuz kapsar

– Hazır çorbalar, et suyu tableti genel olarak tuzludur

– Tatlı bisküviler de tuz kapsar. Kesinlikle yafta balakasına bakılarak yiyeceklerin tuz ve sodium içeriği takip edilmelidir.

Diyetisyen Tuba Kayan Tapan
Şişli Florence Nightingale Sağlık Kurumu
Beslenme ve Perhiz Uzmanı

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/hipertansiyondan-nasil-korunur-487605/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.