Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Horlamadan kurtulma yolları

13.04.2021
48
Horlamadan kurtulma yolları

Uzmanlar, horlamayı durdurmak için başınızı yukarıya kaldırmak emeliyle yatağınızın baş kısmının altına bloklar yerleştirmenizi öneriyor. Horlama boğazınızdaki ya da burnunuzdaki fazla dokudan veya dilinizin konumundan kaynaklanırken …

Uzmanlar, horlamayı durdurmak için başınızı yukarıya kaldırmak emeliyle yatağınızın baş kısmının altına bloklar yerleştirmenizi öneriyor.

Horlama boğazınızdaki ya da burnunuzdaki fazla dokudan veya dilinizin konumundan kaynaklanırken sayıklama ise tükürük bezlerinden gelen fazla akış sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Bu noktada konservatif rehabilitasyonlar takviyeci olabilir ya da bu problemlere derman olabilir. Şayet bunlar işe haylazsa, operasyon bir başka alternatiftir.

Uzmanlar, horlamayı durdurmak için başınızı yukarıya kaldırmak emeliyle yatağınızın baş kısmının altına bloklar yerleştirmenizi öneriyor. Yan tarafınıza uyumak da takviyeci olabilir. Uykunuzda sırt üstü dönüyorsanız, tişörtünüzün sırt kısmına sizi rahatsız edebilecek sert bir nesne dikin. Böylece sırtüstü dönünce rahatsız olursunuz ve horlamadan yatarsınız.

Daha ciddi mesele olan uyku apneniz varsa, CPAP aygıtı düşük mukavemetli bir hortum ve hortumun ucundaki maske aracılığıyla hastanın üst solunum yollarına aralıksız tazyikli hava verir kullanın. Horlama uyku apnesinde yaygın olduğunu söyleyen uzmanlar, maske kullanımı sayesinde hastanın yeterli oksijen aldığını ve ağızdan soluk alma gereksinimini bertaraf ettiğini belirtiyorlar.

Bunların yanında horlamayı önlemek için dişhekimliği aygıtı olan ağız gözetici kullanabilirsiniz. Bu aparat, havayolunuzu sarih yakalamak için çenenizi ve dilinizi ayarlıyor.

Sayıklamayı nasıl durdurabilirsiniz?
Bir uyku problemi olan sayıklamanın rehabilitasyonu için hekime gitmelisiniz. Zira sayıklamayı önlemeniz için hekimin vereceği, tükürük imalini hakimiyet altına alan otonomik sistemin parçası olan parasempatik sistemi yasaklayan ilaçlar kullanmanız gerekiyor. Ya da anestezi altında faalliği 8 ay süren parotid bezinin içine botulinum A zehirli maddeyi enjekte ettirebilirsiniz.

Bu biçimde ilaç almak istemiyorsanız, biyo-feedback Beden ısısı, cilt mukavemeti,solunum rakamı, adale gerginliğini ve kalp atım rakamını özel elektrodlar ile ölçerek bireyin vücutsal duyumları ve düşünceleri arasındaki ilişkiyi görselleştiren bir düşünce teknolojisi aygıtı ve hipnozu sınayabilirsiniz. Konuşma terapisi de sayıklayan çocukların rehabilitasyonuna tesirli olabilir.

http://www.haberturk.com/saglik/haber/527260-horlamadan-kurtulma-yollari

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.