Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Horlayanlar dikkat

04.05.2021
22

Sinüzit ağrısını başka şeylerle karıştırmayın. Beyin urunuz olabilir. Hastada özellikle yakalanan alana göre alında, burun kökünde, yanakta ve göz arkalarında dolgunluk hissi ile birlikte zonklayıcı stilde …

Sinüzit ağrısını başka şeylerle karıştırmayın. Beyin urunuz olabilir.
Hastada özellikle yakalanan alana göre alında, burun kökünde, yanakta ve göz arkalarında dolgunluk hissi ile birlikte zonklayıcı stilde baş ağrısı oluşuyor. Ağrı baş hareketleri ve başı öne eğmekle çoğalır ve bazen çok şiddetli olabiliyor. Bazen özellikle altta uyuyan hazırlayıcı nedenlere bağlı olarak sinüzit şikayetleri uzayarak kronik bir sürece girebiliyor. Bu gidişatta şiddetli baş ağrıları yerine sinsi ve devamlı ağrı, dolgunluk ve burun tıkanıklığı izleniyor. Ender de olsa rehabilitasyon edilemeyen sinüzitler ilerleyerek; göz çevresinde çıban ve kemik enfeksiyonuna, kan yoluyla kafa içine dağılarak menenjit, beyin çıbanına, genize olan akıntının tesiri ile orta kulak enfeksiyonu, tonsillit, bronşit ve zatürre gibi enfeksiyonlara yol açabiliyor.

Hastalığa kimler daha yatkın ?
>> Nezle ve gribin sık yinelenmesi
>> Nezlenin hemen sinüzite çevirmesi
>> Bireyde alerji olması ve bağışıklık sistemindeki noksanlıklar
>> Burun iç yapısındaki çarpıklıklar
>> Devamlı burun tıkanıklığı ve horlama olması

REHABİLİTASYON YOLLARI
En son takat operasyon
Rehabilitasyonda akut sinüzitte geniş tesirli ve güçlü antibiyotikler, burun damlaları, analjezikler, antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanılmalı ve iyileşme radyolojik olarak takip edilmelidir.
İlaç rehabilitasyonuna karşın düzelmeyen ve sinüzitin kronikleştiği hastalarda ise sinüs drenajının sağlanması emeliyle cerrahi teşebbüsler tasarlanabiliyor
Sık sinüzit hücumları geçiren hastalarda altta uyuyan nedenle gayret edilmeli ve burun içi anatomisini bozan yapılar düzenlenmelidir.
Çocuk hastalarda kronikleşmenin az görülmesi ve büyümekte olan vucut kemik ve kıkırdak yapının etkilenmemesi emeliyle bu cins cerrahi teşebbüslere çok seyrek gereksinim dinlenir.
İleri yaş gruplarındaki hastaların kışa girerken yaptırdıkları grip aşılarının kısmi gözeticilik sağlayarak sinüzit hücumlarının eksiltilmesinde katkı yaptığı bildirilmektedir.

Türkiye

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59356&cat=220&dt=2008/03/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.