Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hoş gülmek elimizde

30.03.2021
12

Ağız sıhhatiyle alakalı merak ettiğiniz her şeyin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Ağız ve diş sıhhati ehemmiyetli bir mesele olmasına karşın gereken özen gösterilmiyor. Bu gidişat bedenimizdeki …

Ağız sıhhatiyle alakalı merak ettiğiniz her şeyin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.
Ağız ve diş sıhhati ehemmiyetli bir mesele olmasına karşın gereken özen gösterilmiyor. Bu gidişat bedenimizdeki öbür uzuvları da etkiliyor.

Diş ve dişeti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en ehemmiyetli sağlık meseleleri arasında. Ancak yaşamımızı doğrudan tehdit etmediği için lüzumlu umursanmıyor. Dişler sindirim sisteminin başlangıcıdır. Ağız içindeki rastgele bir enfeksiyon, negatiflik veya diş yetersizliği, diş sıhhatinin bozulmasına ve sindirim sisteminin negatif etkilenmesine ve genel sağlık sisteminin de bozulmasına sebep olur.

KONUŞMADA DİŞ EHEMMİYETLİ
Ağza alınan gıdalar tükürükle karışıp, dişler aracıyla ezilerek sindirime hazır hale kazanç. Ağzın içinde bulunan dil hem tat almaya takviye eder, hem de çiğneme, yutma, konuşmaya takviye etme gibi yan misyonları da vardır. Fonasyon konuşmada aynı zamanda dille beraber dişlerde misyon alır. Noksan dişlere sahip bireylerin çıkardığı sesler anlaşılamaz.

AĞIZ KOKUSU
Medicana Diş ’deri, hekim Nazan Bozkurt, “Şayet ağız ve diş sıhhati bozulursa, bu vaziyetten bedendeki öbür uzuvlarda etkilenir” diyor. Başka Bir Deyişle genel sağlık sistemi üzerinde de negatif tesirleri bulunur. Dişlere ve dişetlerine lüzumlu özen gösterilmez ve rehabilitasyon ettirilmezse, bütün sistemi negatif güzergahta etkileyen kesintisiz enfeksiyon odağı haline gelebilir. Misal verecek olursak kalp, böbrek, eklemler, göz v.b. sayılabilir. Genel sağlık sisteminin bozulmaması ve rehabilitasyonun kalıcı olması için enfeksiyon odaklarının kaldırılması gerekir. Bunun için ilk evvel diş ve dişetlerinden başlanmalıdır. Ağız kokusu ise sıklıkla tesadüfülen bir rahatsızlıktır. Genel sağlık sistemi başka bir deyişle gastrointestinal mide-bağırsak sistem üzerinde analiz yapmadan evvel ağız ve diş sıhhati kesinlikle hakimiyet edilmelidir. Sebepler ortadan kaldırıldıktan sonra şikayet devam ediyorsa şayet, mide-bağırsak sistemi araştırılmalıdır.

ALTI AYDA BİR HAKİMİYET
Yeniden”Vincent” anjini denilen dişlerin damakla birleştiği ”ağız çizgisi” denilen bvefatta, özel bir mikrobun yol açtığı iltihaplanmada enfeksiyonun dağılması gırtlak ve bademcikleri de tesirler. Görmenin kesintisiz eksilmesi olarak adlandırılan ”üveit” in sebebi belli olmamakla beraber diş kaynaklı enfeksiyonların da bu gidişata sebep olduğu anlaşılmıştır. Netice olarak ağız ve diş kaynaklı enfeksiyonların sebep olabileceği vaziyetleri yasaklamak için kesinlikle her altı ayda bir kumpaslı diş doktoru hakimiyeti yaptırmak gerekiyor.

Ağız ve diş sıhhatinde en ehemmiyetli iki unsur diş çürükleri ve dişeti hastalıklarıdır. Dişeti hastalıklarının ilerlemesi vaziyetinde, sebep olan enfeksiyon sebebiyle diş çürükleri olmadan da dişler kaybedilebilir. Yalnızca dişler değil, çene kemiklerine kadar dağılan iltihaplanmalar ve bunun neticeyi çenelerin erimesi perforasyon sözkonusu olabilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=45483&cat=220&dt=2007/11/26

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.