Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İçki bağımlılığına karşı aşı

11.08.2021
32
İçki bağımlılığına karşı aşı

Şilili analistler içki bağımlılığına karşı aşı geliştiriyor. İçkiyi hazmeden bir enzimin imalini tesirsiz hale getirmeye müteveccih aşının geliştirilmesinde çalışan analistlerden Juan Asenjo, Asya cemiyetinin takribî yüzde …

Şilili analistler içki bağımlılığına karşı aşı geliştiriyor.

İçkiyi hazmeden bir enzimin imalini tesirsiz hale getirmeye müteveccih aşının geliştirilmesinde çalışan analistlerden Juan Asenjo, Asya cemiyetinin takribî yüzde 20′sinin içkinin hazmedilmesinde rol oynayan “aldehid dehidrogenaz” enziminden yoksun olduğunu, dolayısıyla içki içtiklerinde bedenin “tiksindirici bir tepki” gösterdiğini, bu gidişatın da içki bağımlılığına natürel koruma sağladığını belirtti.

Bu misalden yola çıkarak geliştirilecek aşıyla taşikardi, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları artırmanın kastedildiğini belirten Asenjo, “aşı desteğiyle, tepkiler sebebiyle içki içme isteğinin büyük miktarda eksileceğini” söyledi.

İçki bağımlısı haline getirilen fareler üzerinde sınanan aşının, içkinin yarı yarıya eksiltilmesini sağladığını vurgulayan Asenjo, insanlarda içki alımının eksiltilmesinin yüzde 90-95 olmasının amaçlandığını belirtti.

Üzerinde çalıştıkları bir virüs yoluyla karaciğer enzimlerinde metamorfozlara yol kalemtıraş aşının, bağımlılık rehabilitasyonuna kullanılan bantlar ya da ilaçlarla aynı şekilde işlediğini söyleyen Asenjo, ancak aşının tesirinin daha yüksek olduğunu belirterek, ayrıca bant ve ilaçların tüm hücreleri, aşının ise yalnızca karaciğer hücrelerini etkilediğine dikkati çekti.

Asenjo, 2012′de insanların katıldığı araştırmaların da yapılabileceğini vurguladı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/588974-içki-bagimliligina-karsi-isyankar

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.