Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İçki böbreğe yarıyor

20.04.2021
8

Emin ölçüde içki kullanmanın, böbrek illet hastalıki tehlikesini eksiltebileceği saptandı. Neticeleri “British Journal of Cancer” mecmuasında yayınlanan araştırmada, Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü uzmanı Dr. Alicja Wolk ve takımı, …

Emin ölçüde içki kullanmanın, böbrek illet hastalıki tehlikesini eksiltebileceği saptandı.

Neticeleri “British Journal of Cancer” mecmuasında yayınlanan araştırmada, Stockholm ’deki Karolinska Enstitüsü uzmanı Dr. Alicja Wolk ve takımı, İsveç ’te geniş çaplı bir tarama yaptı.

Araştırma kapsamında, böbrek illet hastalıki hastası 855 ve illet hastalık olmayan 1204 şahsın, değişik çeşitlerdeki alkol ve toplam içki tüketimleri incelendi.

Analistler, miktar üniteyi olarak, bir kadeh bira 200 mililitre, bir kadeh şarap 100 mililitre, bir kadeh sert şarap ya da likör 40 mililitre baz aldı. Bu miktarlardaki alkollerin de, değişik oranlarda içki kapsadığı göz önünde bulunduruldu.

Ayda 620 gram ortamında etanol etil içki harcayanlarda da illet hastalık oranının, hiç içmeyenlere oranla yüzde 40 daha az olduğu belirtildi.

Tarama neticesinde, haftada 2 kadehten fazla kırmızı şarap içmenin, tehlikenin eksilmesiyle irtibatlı olduğu, aynı tesirin, haftada iki kadehten fazla beyaz şarap ve sert bira içenlerde de tespit etildiği kaydolundu. Uzmanlar, böbrek illet hastalıki tehlikesinin eksilişiyle light bira, orta sertlikte bira, sert şarap ya da likör tüketimi arasında bir ilişki tespit etmedi.

Uzmanlar, şarap ve bira tüketimiyle illet hastalık yaradılışının eksilmesi arasındaki iletişimin, bu alkollerdeki “antioksidan” ve “antimutajenik” maddelere bağlı olabileceğini, ancak üç değişik çeşit alkolün ve toplam etanol alımının tehlikeyi eksilttiğinin tespit etilmesi sebebiyle belirli bir alkol cinsinin değil, içkinin kendisinin tesirli olduğunun söylenebileceğini kaydoldular.

A.A.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=33901&cat=220&dt=2007/08/27

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.