Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İçki içimizi ısıtmıyormuş

26.07.2021
22

Soğuk havalarda ısınmak için alınan içki hakikatinde donduruyormuş.. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, soğuk havalarda ısınılacağı düşünülerek …

Soğuk havalarda ısınmak için alınan içki hakikatinde donduruyormuş..

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, soğuk havalarda ısınılacağı düşünülerek alınan içkinin donmalara neden olduğunu söyledi.

Soğuk havalarda, el ve ayakların üst kısımlarında bulunan damarların kasılarak bedenden fazla ısı kaybını önlediğini belirten Prof. Dr. Uyan, “İçki; kalp damarlarını ve kası bozarak genişleten bir madde olduğundan, el ve ayaklardaki tene yakın damarlarda genişlemeye yol açar. Bu da içki alan şahsın fazla ısı kaybı sebebiyle soğuktan donarak can vermesine yol açar” dedi.

Prof. Dr. Uyan, soğuktan korunmak için alınan içkinin, bütün aksine soğuktan donarak vefatlara neden olduğunu vurgulayarak, şu açıklamada bulundu:

“İçki alımıyla damarlarda alana gelen genişleme, tansiyonun düşmesine ve nabız çoğalışına neden olur. Bu da kalbin işini çoğaldırır. Damarlarında mesele olan veya yüzde 90 darlık olanların enfaktüs geçirerek vefatlarına yol açar. Soğuk havalarda içki içerek ısınacaklarını sanan insanlar, donarak can verirler.”

Karlı tabanlarda mangal sevinci yapanların içki içmemelerini öneri eden Prof. Dr. Uyan, “Karlı tabanlarda piknik yaparken mangal sevincini içkiyle yaşamak isteyenler, kalp sıhhatlerini riske atıyorlar.

Soğuk havalarda ve karlı tabanlarda içki alımı, tansiyonu düşürerek, nabız çoğalışına yol açar. Bu da kalbin işini çoğaldırarak, damarlarında mesele olan bireylerde kalp krizi neticeyi vefatlara yol açar” diye konuştu.

Millliyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51291&cat=220&dt=2008/01/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.